Ақлли соат юрак хасталиги билан оғриган беморлар орасида стрессга сабаб бўлди
Бу ҳақида Америка кардиология ассоциацияси (JAHA) журналида эълон қилинган тадқиқотда маълумот берилган.
Шимолий Каролина университети (АҚШ) тиббиёт мактаби мутахассислари ақлли соатлар ва бошқа тиббий гаджетлар юрак-қон томир тизими ҳолати ҳақида етарли маълумот бермаслигини аниқлади. Бундай ҳолда, гаджетлар юқори безовталик ва стрессни келтириб чиқариши мумкин.
Олимлар юрак билан боғлиқ муаммоларга дуч келган 172 нафар бемордан сўров ўтказди. Уларнинг бир қисми касалликка ташхис қўйиш учун ақлли соатга эга эди. Маълум бўлишича, қурилмалардан фойдаланадиган одамлар ўз ҳолатига нисбатан кўпроқ стрессни бошдан кечиришган.
Тадқиқот муаллифларидан бири доктор Линдси Росманнинг сўзларига кўра, ақлли соатлар саломатлик ҳақида етарли маълумот бермайди ва уларни контекстсиз тақдим этади.
"Психологик фарқ ўзидаги касаллик аломатларидан қаттиқ ташвишланиш ва юрак-қон томир касалликларини даволашдан қониқмаслик эди," - деди Росман.
Шунингдек, материалда айтилишича, тақиладиган гаджетлар фойдаланувчилари ўз ҳолати ҳақидаги саволларга жавоб олиш учун кўпроқ норасмий соғлиқни сақлаш ресурсларидан фойдаланганлар. Росманнинг сўзларига кўра, кўпинча соат беморларга янги ва қимматли маълумотларни тақдим этмасдан, уларнинг соғлиғида муаммолар борлигини эслатиб туради холос.

Умные часы спровоцировали стресс среди пациентов с болезнями сердца. Об этом говорится в исследовании, опубликованном в журнале Американской кардиологической ассоциации (JAHA).
Специалисты Медицинской школы Университета Северной Каролины (США) выяснили, что умные часы и прочие медицинские гаджеты дают недостаточно данных о состоянии сердечно-сосудистой системы. В этом случае гаджеты могут вызывать повышенное беспокойство и стресс.
Ученые опросили 172 пациента, имеющих проблемы с сердцем. Часть из них владела умными часами для диагностики заболевания. Оказалось, что люди, которые пользуются носимыми устройствами, чаще остальных испытывали повышенный стресс относительно своего состояния.
По словам одного из автора исследований, доктора Линдси Росман, смарт-часы дают недостаточно данных о здоровье и предоставляют их без контекста.
«Психологическое различие заключалось в сильной озабоченности своими симптомами и неудовлетворенности текущим лечением сердечно-сосудистых заболеваний», — отметила Росман.
Также в материале говорится, что пользователи носимых гаджетов, чтобы получить ответы на вопросы о своем состоянии, гораздо чаще использовали неформальные ресурсы здравоохранения. По словам Росман, очень часто часы могут лишь напоминать пациентам, что они имеют проблемы со здоровьем, не предоставляя новой и ценной информации.