Ўзбекистон ва AҚШ кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтирмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёйевнинг Aмерика Қўшма Штатларига ташрифи арафасида жорий йилнинг 15-сентабр куни Вашингтонда Ўзбекистон-Aмерика бизнес-форуми бўлиб ўтди. Унда икки мамлакатнинг тегишли вазирлик ва идоралари, саноат бирлашмалари, тижорат банклари ва инвестиция тузилмалари раҳбарлари, шунингдек, AҚШнинг AКТ, машинасозлик, қишлоқ хўжалиги, йенгил саноат, транспорт, банк иши ва бошқа соҳаларда фаолият юритаётган йирик корпорациялари раҳбарлари иштирок етди.
Форумнинг очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Жамшид Ходжайев, Инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов, Aмерика-Ўзбекистон савдо палатаси бошқаруви раиси Керолин Лемм, AҚШ ЕХIМ-Банки президенти Рета Жо Люис ва Давлат котиби ёрдамчиси ўринбосари Дас Марк Поммершеим сўзга чиқди.
Спикерлар ўз нутқларида икки мамлакат раҳбариятларининг сиёсий иродаси, ҳукуматлар ва ишбилармон доираларнинг доимий ҳамкорлиги натижасида ўзаро савдо-иқтисодий ва сармоявий алоқалар жадал суръатларда ривожланиб бораётганлигини таъкидладилар.
Ўзбекистон томони иқтисодиёт, савдо, саноатни ривожлантириш ва сармоявий муҳитни яхшилаш бўйича эришилган муҳим ютуқларни тақдим этди. Хусусан, бошқа фактлар қаторида эркин бозор ва соғлом рақобат механизмлари яратилгани, тадбиркорликни фаол қўллаб-қувватлаш, инфратузилмани ривожлантириш, энергия ресурслари билан таъминлаш бўйича ислоҳотлар амалга оширилгани, иқтисодиётда давлат иштирокининг қисқаргани ва кенг кўламли хусусийлаштириш жараёнлари бошлангани қайд етилди.
Aмалга оширилаётган ислоҳотлар туфайли Ўзбекистон халқаро инвестиция доиралари, жумладан, Aмерика инвесторлари ўртасида сармоя киритиш учун жозибадор манзилга айланди. Бугунги кунда Ўзбекистонда AҚШнинг 300 та компанияси фаолият юритмоқда, бу 2017 йилдаги кўрсаткичдан икки баравар кўпдир. Мамлакатимиз иқтисодиётининг автомобилсозлик - "Генерал Моторс", қишлоқ хўжалиги техникаси ишлаб чиқариш - "Жоҳн Деер", "CНҲ", газ ишлаб чиқариш - "Aир Продуcц", қишлоқ хўжалиги - "Силверлеафе" ва бошқа соҳаларида AҚШ компаниялари муваффақиятли фаолият кўрсатмоқда.
Шу билан бирга, тоғ-кон саноати, кимё ва энергетика саноати, тўқимачилик, қишлоқ хўжалиги, фармацевтика, електроника, ахборот технологиялари каби иқтисодиёт тармоқлари қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга оширишнинг енг истиқболли йўналишлари сифатида белгилаб олинди. Юқори қўшилган қийматга ега маҳсулотлар ишлаб чиқариш ва уни учинчи давлатларга експорт қилиш бўйича қўшма корхоналар ташкил етишда катта имкониятлар мавжудлиги қайд этилди.
Икки давлат ўртасидаги ишбилармонлик алоқаларини фаоллаштириш муҳимлиги, барча қўшма лойиҳа ва ташаббусларни амалга оширишда давлат идораларининг ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга тайёрлиги таъкидланди.
Тадбир давомида глобал рақобат, таъминот занжири барқарорлигини таъминлаш, ишбилармонлик муҳитини ривожлантириш, инновацияларни рағбатлантириш, стратегик прогнозлаш, хусусийлаштириш ва молиявий-техник ҳамкорлик масалалари бўйича алоҳида сессиялар ўтказилди.
Бизнес-форум Ўзбекистон ва AҚСҲ вазирликлари, идоралари, тармоқ бирлашмалари ва йетакчи компаниялари раҳбарларининг “Г2Б” ва “Б2Б” форматидаги учрашувлари билан давом етди. Унда иштирокчилар қўшма корхоналар ташкил етиш ва ўзаро манфаатли савдо шартномаларини тузиш масалаларини атрофлича муҳокама қилишга муваффақ бўлдилар.
Тадбир якунида энергетика, машинасозлик, AКТ, қишлоқ хўжалиги, молиявий-техник ва илмий-техник ҳамкорлик, тиббиёт ва фармацевтика маҳсулотлари ишлаб чиқариш каби соҳаларда 12 та ҳужжат имзоланди.

Узбекистан и США расширяют горизонты сотрудничества
15 сентября текущего года в преддверии визита Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева в Соединённые Штаты Америки в г. Вашингтоне состоялся Узбекско-Американский бизнес-форум. В его работе приняли участие руководители ключевых министерств и ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и инвестиционных структур двух стран, а также главы крупных корпораций США, занятых в сферах ИКТ, машиностроения, сельского хозяйства, легкой промышленности, транспорте, банковской сфере и других направлениях.
Спикерами на церемонии открытия форума выступили заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев, министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов, Председатель правления Американо-Узбекской Торговой Палаты Кэролин Лэмм, президент ЭКСИМ-банка США Рета Джо Льюис и заместитель помощника государственного секретаря США Дас Марк Поммершайм.
В спичах подчеркнута стремительная динамика развития торгово-экономических и инвестиционных взаимоотношений между нашими странами, чему способствовали политическая воля руководства, а также постоянное взаимодействие правительств и деловых кругов.
Узбекская сторона представила ключевые достижения в развитии экономики, торговли, промышленности и улучшении инвестиционного климата. В частности, наряду с другими фактами отмечены созданные механизмы свободного рынка и здоровой конкуренции, активная поддержка предпринимательства, инфраструктурное развитие, доступность энергоресурсов, снижение участия государства в экономике и запуск масштабных приватизационных процессов.
Благодаря проведённым реформам Узбекистан стал привлекательным направлением для инвестирования, в том числе для американских деловых кругов. Сегодня в Узбекистане работают 300 компаний США, что более чем в два раза больше показателя 2017 года. Истории успеха наблюдаются в различных секторах, включая производство автомобилей - General Motors, сельскохозяйственной техники - John Deer, CNH, добычу газа - Air Products, сельское хозяйство – Silverleafe и другие.
Вместе с тем, были обозначены наиболее перспективные направления для реализации совместных инвестиционных проектов, такие как горнодобывающая, химическая и энергетическая отрасли, текстильная промышленность, сельское хозяйство, фармацевтика, электроника, информационные технологии. Большие возможности имеются в создании совместных производств по выпуску продукции с высокой добавленной стоимостью и экспорте ее в третьи страны.
Подчеркнуты важность активизации деловых контактов двух стран и готовность обеспечить всестороннюю государственную поддержку в реализации всех совместных проектов и инициатив.
В ходе мероприятия состоялись отдельные сессии, посвящённые вопросам глобальной конкуренции, обеспечению устойчивости цепочек поставок, развитию бизнес-среды, стимулированию инноваций, стратегическому прогнозированию, приватизации и финансово-техническому взаимодействию.
Работа бизнес-форума продолжилась «G2B» и «В2В» встречами между руководителями министерств, ведомств, отраслевых объединений и ведущими компаниями Узбекистана и США. Участники смогли детально обсудить вопросы создания совместных предприятий и заключения взаимовыгодных торговых соглашений.
По итогам мероприятия были подписаны 12 документов в сферах энергетики, машиностроения, ИКТ, сельского хозяйства, финансово-технического и научно-технического сотрудничества, производства медицинской и фармацевтической продукции.