Россияда рак билан касалланган беморларга мўлжалланган ядровий дорихона ишга туширилди.
Бундай дорихона — бу юқори технологияларга асосланган мажмуа бўлиб, унда радиофармацевтик препаратлар ҳар бир бемор учун ўсманинг генетик хусусиятлари, молекуляр белгилари ва клиник прогнозга асосланган ҳолда индивидуал тарзда тайёрланади. Ишлаб чиқариш жараёни GMP стандартлари асосида амалга оширилади ва лютеций-177 ҳамда актиний-225 асосидаги препаратлар тайёрланади.
- Ўзимиз ишлаб чиқараётган радиофармацевтика воситалари ассортиментини кенгайтириш юқори тиббий технологияларни ривожлантириш, халқаро тажрибани мустаҳкамлаш ва тиббий ёрдам сифатини ошириш стратегиямизнинг бир қисмидир. Ядровий дорихона каби кенг кўламли фармацевтик иншоот радионуклид терапиясининг илғор усулларини Россияда кенг жорий этиш ва уни мураккаб клиник ҳолатларни даволашнинг комплекс йўналишига интеграция қилиш имконини беради. Индивидуал ёндашув туфайли биз мақсадли ҳаракатга, минимал тизимли ён таъсирга ва юқори даволаш самарадорлигига эриша олдик,— деди EMC бош директори Андрей Яновский.
Тераностика — бу фармацевтик композицияларни яратишга доир ёндашув бўлиб, у терапевтик ва диагностик муаммоларни бир вақтнинг ўзида ҳал қилишни кўзда тутади. Ушбу ёндашув натижасида тайёрланган препаратлар ҳам эрта диагностика воситаси, ҳам даволаш воситаси сифатида хизмат қилади.
Ушбу усул максимал даражада шахсийлаштирилган даволашни таъминлайди: аввало шифокор бир қатор текширувлар орқали бемор организмидаги аниқ «нишон»ларни аниқлайди, шундан сўнг патологик ҳужайраларга мақсадли тарзда таъсир кўрсатилади. Бугунги кунда бундай ёндашув дунёдаги фақатгина етакчи онкология клиникаларининг бир нечтасида мавжуд.
«Тераностика 30% ҳолатда мустаҳкам ремиссияга эришишга ёрдам беради, 60% ҳолатда эса даволашга ижобий жавоб беради. Ҳозирда ушбу усул нейроэндокрин ўсмалар ва простата ракини даволашда қўлланилмоқда. Радиофармацевтик препаратларни ишлаб чиқариш — мураккаб вазифа бўлиб, ҳозирги кунда Россияда буни фақат бир нечта клиникалар, жумладан ЕМС амалга ошира олади», — деди ЕМС онкология институти директори Нидаль Салим.

В России запустили ядерную аптеку для больных раком
В Европейском медицинском центре (EMC) открыли специализированную ядерную аптеку, в которой будут изготавливать индивидуальные радиофармпрепараты от рака.
Такая аптека — это высокотехнологичная площадка, где радиофармпрепараты изготавливаются строго под конкретного пациента — с учетом генетики опухоли, молекулярных маркеров и клинического прогноза. Производство работает по стандартам GMP и выпускает препараты на основе лютеция-177 и актиния-225.
«Расширение линейки радиофармпрепаратов собственного производства – часть нашей стратегии по развитию высоких медицинских технологий, укреплению экспертизы международного уровня и повышению качества помощи. Такой масштабный фармацевтический объект, как ядерная аптека, позволяет сделать передовую радионуклидную терапию доступной в России и интегрировать ее в комплексный маршрут лечения сложных клинических случаев. Благодаря персонализированному подходу мы смогли достичь точечного воздействия, минимальных системных побочных эффектов и высокой эффективности лечения», – рассказал генеральный директор EMC Андрей Яновский.
Тераностика — это подход к созданию фармацевтических композиций, заключающийся в комплексном решении терапевтических и диагностических проблем путем создания препаратов, которые являются одновременно и средством ранней диагностики, и терапевтическим агентом.
Она обеспечивает максимально персонализированное лечение: сначала врач с помощью ряда исследований выявляет конкретные «мишени» в организме пациента, а затем точечно воздействует на патологические клетки. Сегодня такой подход доступен только в нескольких ведущих онкоклиниках мира.
«Тераностика помогает достичь стойкой ремиссии в 30% случаев, а в 60% — положительного ответа на лечение. На данный момент методика применяется для лечения нейроэндокринных опухолей и рака предстательной железы. Производство радиофармпрепаратов – сложная задача, которую сейчас в России могут выполнить лишь несколько клиник, включая ЕМС», — отметил директор института онкологии ЕМС Нидаль Салим.