Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти ҳисоботига кўра, сўнгги 20 йилда дунё бўйича тамаки истеъмоли қарийб учдан бир қисмга қисқарган.
Бошқача айтганда, бу давр ичида чекувчилар сони 300 миллион нафарга камайди.
ЖССТ бош директори Тедрос Гебрейесуснинг қайд этишича, бу — 20 йил аввал кучга кирган Тамакига қарши курашиш бўйича ҳадли конвенция самараси.
Шунга қарамай, пасайиш тенденцияси хотиржамлик учун асос бўла олмайди. Чунки тамаки ҳануз дунё бўйлаб олдини олиш мумкин бўлган ўлим ҳолатларининг асосий омили бўлиб қолмоқда. Яъни ушбу иллат оқибатида йилига 8,7 миллион одам ҳаётдан кўз юмаётгани ачинарли.
Қолаверса, тамаки тутуни пассив чекувчилар, яъни ён-атрофдаги инсонлар ҳаётини ҳам заҳарламоқда. Худди шу омил йилига 1,2 миллион нафардан зиёд кишининг ўлимига сабаб бўляпти.
ЖССТнинг қатъий хулосасига кўра, қайси турда ва қанча дозада бўлмасин, тамаки истеъмоли соғлиқ учун зарарли!
Мавжуд вазиятни ҳисобга олиб, ЖССТ барча аъзо давлатларни тамаки маҳсулотлари истеъмоли, ишлаб чиқарилиши, реализация ва тарғиботини қатъий тартибга солишга чақирди.

ВОЗ: за 20 лет число курильщиков в мире сократилось на 300 миллионов человек
По данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), за последние два десятилетия потребление табака в мире снизилось почти на треть.
Иными словами, число курильщиков уменьшилось на 300 миллионов человек.
Как отметил генеральный директор ВОЗ Тедрос Гебрейесус, это результат действия Рамочной конвенции по борьбе против табака, вступившей в силу 20 лет назад.
Однако, несмотря на положительную динамику, расслабляться рано. Табак по-прежнему остается основной причиной предотвратимых смертей в мире. Каждый год от последствий курения умирают 8,7 миллиона человек.
Более того, табачный дым опасен и для пассивных курильщиков - людей, находящихся рядом. По оценкам ВОЗ, ежегодно он становится причиной смерти более 1,2 миллиона человек.
ВОЗ подчеркивает: любой вид и доза потребления табака вредны для здоровья.
В связи с этим ВОЗ призывает все государства-члены ужесточить регулирование производства, продажи, потребления и рекламы табачной продукции.