Мактабга чиқиш ёшида, яъни етти ёшда ўтказиладиган тиббий кўрик қонда камқонлик (анемия), инфекциялар, буйрак яллиғланиши, ички аъзоларнинг ноодатий тузилиши ҳамда юрак нуқсонларини аниқлаш имконини беради.
Бу ҳақда Европа тиббиёт маркази (EMC)нинг болалар шифокори Инга Лалаян маълум қилди.
Қоннинг умумий таҳлилини 6–7 ёшдан бошлаб мунтазам топшириш тавсия этилади. Ушбу таҳлил орқали камқонлик (анемия), инфекциялар, яллиғланиш жараёнлари, қон тизимига доир хавфли касалликлар, шунингдек, қон ивиш жараёнидаги бузилишлар аниқланиши мумкин.
Пешоб умумий таҳлили 6 ёки 7 ёшда топширилади, профилактика мақсадида буйраклар ва қорин бўшлиғи аъзоларининг УЗИ текшируви эса одатда 3 ёшда, 7 ёшда ва 15 ёшда, шунингдек, тиббий кўрсатмаларга мувофиқ ҳолда ўтказилади. Бундай текширувлар сийдик чиқариш тизими аъзоларининг туғма нуқсонлари, гломерулонефрит, шунингдек, буйрак ва сийдик чиқариш йўлларининг сурункали яллиғланиш жараёнларини аниқлашга ёрдам беради. Қорин бўшлиғи аъзоларининг УЗИ таҳлили орқали ички аъзолар тузилишидаги ноодатий ҳолатлар, шунингдек, эҳтимолий ёмон ва яхши хулқли ўсмалар, гепатит каби касалликларни фош этиш мумкин», – дейди шифокор.
Шифокорнинг сўзларига кўра, мактабга тайёргарлик доирасида 6–7 ёшда ўтказиладиган эхокардиография натижалари асосида туғма ва орттирилган юрак нуқсонлари, клапанлар тузилишидаги миксоматоз ўзгаришлар, шунингдек, дилатацион ва гипертрофик кардиомиопатиялар, жумладан, нокомпакт миокард туридаги кардиомиопатияни ҳам аниқлаш мумкин.
Мактабга бориш олдидан ўтказиладиган электрокардиография (ЭКГ) юракнинг ўтказувчи тизимидаги бузилишлар, юрак ритмидаги узоқ танаффуслар, сезиларли даражадаги эктопик фаоллик, шу жумладан, ҳар доим ҳам клиник кўрикда аниқ намоён бўлмайдиган артериал фибрилляциясини аниқлашга ёрдам беради.
"Рўйхатда келтирилган касалликларнинг барчаси хавфли бўлиб, эрта ташхис қўйишни талаб қилади, шунинг учун ўқув йили бошланишидан олдин тиббий кўрикдан ўтишга эътиборли бўлиш керак"-дея хулоса қилди шифокор.
Бундан ташқари, Лалаяннинг таъкидлашича, болани эндокринолог, ЛОР шифокор, невропатолог, офтальмолог, стоматолог ҳамда болалар урологи ёки акушер-гинеколог кўригидан ҳам ўтказиш тавсия этилади.

Медосмотр перед началом учебного года в семь лет может выявить анемию, инфекции, воспаление почек, аномальное строение органов и пороки сердца.
Об этом рассказала врач-педиатр Европейского медицинского центра (EMC) Инга Лалаян.
«Общий анализ крови рекомендуют сдавать регулярно с 6–7 лет. Он может выявить анемии, инфекции, воспалительные процессы, злокачественные заболевания кроветворной системы, нарушения свертываемости крови. Общий анализ мочи сдают в 6 или 7 лет, а профилактическое УЗИ почек и органов брюшной полости обычно проводятся в 3 года, 7 лет и 15 лет, а также по медицинским показаниям. Они помогают выявлять пороки развития органов мочевыделения, гломерулонефриты, хронические воспалительные процессы почек и мочевыводящих путей. УЗИ органов брюшной полости позволяет выявить аномалии строения органов, заподозрить злокачественные или доброкачественные новообразования, гепатиты», – рассказала доктор.
По результатам эхокардиографии, которую, по словам врача, проводят в 6–7 лет в рамках диспансеризации перед школой, можно диагностировать врожденные и приобретенные пороки сердца, миксоматозные изменения клапанов, а также дилатационные и гипертрофические кардиомиопатии, включая кардиомиопатию типа некомпактного миокарда.
«Электрокардиография, которая также проводится перед поступлением в школу, помогает диагностировать нарушения проводящей системы сердца, длительных пауз ритма, значительную эктопическую активность, включая фибрилляцию предсердий, которая не всегда проявляется явно при обычном клиническом осмотре. Все перечисленные болезни опасны, и нуждаются в ранней диагностике, поэтому важно не пренебрегать медосмотром перед началом учебного года», – заключила врач.
Кроме того, Лалаян советует обратиться за консультацией к эндокринологу, ЛОРу, неврологу, офтальмологу, стоматологу и детским урологу или акушеру-гинекологу.