Мобил телефонлардан ортиқча фойдаланиш ўқувчиларнинг ўзлаштириш даражасини пасайтиради ва болаларнинг ҳиссий барқарорлигига салбий таъсир қилади, дейилади ЮНEСКО ҳисоботида. Дунёнинг ҳар тўртинчи давлатида мактабларда смартфонлар аллақачон тақиқланган.
ЮНEСКО (Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Таълим, фан ва маданият агентлиги) синфлардаги бузилишларни бартараф этиш, ўқишни яхшилаш ва болаларни кибербуллингдан ҳимоя қилиш учун мактабларда смартфонларни тақиқлашга чақирди.
Ҳисоботда, ўқувчиларнинг ўзлаштириш даражасининг пастлиги мобил телефонлардан кўп фойдаланиш билан боғлиқ бўлиб, экранга узоқ муддат тикилиб туриш эса болаларнинг ҳиссий барқарорлигига салбий таъсир қилади.
ЮНEСКОнинг таъкидлашича, технология «даставвал таълим учун мўлжалланмаган», шунинг учун у инсонга йўналтирилган концепцияга мос келиши ва ўқитувчи билан бевосита мулоқот ўрнини эгалламаслиги керак.
Ҳисоботда айтилишича, технология миллионлаб одамлар учун таълим имкониятларини очиш потенциалига эга бўлса-да, электр энергияси ва қурилмалардан фойдаланиш мамлакатлар доирасида ва мамлакатлар ўртасида жуда ўта нотенг тақсимланган.
«Рақамли инқилоб беқиёс салоҳиятга эга, аммо… таълимда ундан қандай фойдаланишга эътибор қаратиш керак», деди ЮНEСКО Бош директори Одри Азуле. «Технологиялардан фойдаланиш ўқув жараёнини такомиллаштиришга ҳамда ўқувчилар ва ўқитувчиларнинг манфаатларига қаратилган бўлиши керак, уларнинг зарарига эмас».
ЮНEСКО дунё бўйлаб 200 та таълим тизимини таҳлил қилган ҳолда, ҳар тўрт мамлакатдан бирида смартфонлар мактабларда қонун ёки ҳукумат томонидан тақиқланганини тахмин қилмоқда. Улар орасида 2018 йилда ўз сиёсатини жорий этган Франция ва 2024 йилдан бошлаб чекловлар жорий этаётган Нидерландия ҳам бор.

Чрезмерное использование мобильных телефонов снижает успеваемость учащихся и отрицательно влияет на эмоциональную стабильность детей, говорится в докладе ЮНЕСКО. В каждой четвёртой стране мира смартфоны уже запрещены в школах.
ЮНЕСКО (Учреждение ООН по вопросам образования, науки и культуры) призвало запретить смартфоны в школах, чтобы решить проблемы нарушения порядка в классах, улучшить обучение и помочь защитить детей от кибербуллинга.
В докладе говорится, что чрезмерное использование мобильных телефонов связано со снижением успеваемости учащихся, а длительное пребывание перед экраном отрицательно влияет на эмоциональную стабильность детей.
В ЮНЕСКО подчеркнули, что технологии «первоначально не предназначались для образования», поэтому они должны соответствовать концепции, ориентированной на человека, и не заменять непосредственное взаимодействие с учителем.
Хотя технологии потенциально могут открыть возможности для обучения миллионов людей, возможности доступа к электричеству и устройствам в рамках отдельных стран и между ними распределены крайне неравномерно, говорится в отчёте
«Цифровая революция обладает неизмеримым потенциалом, но … внимание необходимо уделить тому, как она используется в образовании», — сказала генеральный директор ЮНЕСКО Одри Азуле. «Использование технологий должно быть направлено на улучшение учебного процесса и на благо студентов и преподавателей, а не в ущерб им».
Основываясь на своём анализе 200 систем образования по всему миру, ЮНЕСКО подсчитала, что в каждой четвёртой стране смартфоны в школах запрещены либо законом, либо руководством. К ним относятся Франция, которая ввела свою политику в 2018 году, и Нидерланды, которые введут ограничения с 2024 года.