Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти 2023 йил 22 феврал санасида эълон қилган тиббий маҳсулот тўғрисидаги №2/2023-сонли хабарномасида:
Ҳиндистоннинг "Galentic Pharma Pvt. Ltd." компанияси ишлаб чиқарган офтальмологияда қўлланиладиган "Тетрациклин гидрохлориди USP 1%" суртма дори препарати турли мамлакатларга ҳар хил маркировка ёрлиғи остида етказиб берилгани шунингдек, баъзи партияларда бир қатор сифат муаммолари борилигини маълум қилиб, мазкур дори препаратини эҳтиёткорлик юзасидан қўлламасликни тавсия қилди.
Шу ўринда, Соғлиқни сақлаш вазирлиги “Дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техника экспертизаси ва стандартлаштириш давлат маркази” юқорида қайд этилган, Ҳиндистоннинг Galentic Pharma Pvt. Ltd., томонидан ишлаб чиқарилган "Тетрациклин гидрохлориди USP 1%" дори препарати Ўзбекистон Республикасида рўйхатдан ўтказилмаганлигини билдиради.
Ҳурматли юртдошлар!
Дори воситаларни қўллаш чоғида Сизда ножўя реакциялар кузатилса, аввало даволовчи шифокорингизга мурожаат қилинг!
Шифокор эса қуйидаги ҳаволада кўрсатилган шаклдаги хабарномани farmakonadzor@ssv.uz электрон почтасига ёки 100002, Тошкент ш., Озод кўчаси, К. Умаров тор кўчаси, 16-уй манзилига жўнатиши талаб этилади.

ВОЗ опубликовал предупреждение о мази «Тетрациклина гидрохлорид USP 1%»
В уведомлении о медицинской продукции № 2/2023, выпущенное Всемирной организацией здравоохранения 22 февраля 2023 г. отмечается:
Глазная мазь «Тетрациклина гидрохлорид USP 1%», выпускаемая индийской компанией Galentic Pharma Pvt. Ltd., поставлялась в разные страны под различными маркировочными этикетками. В некоторых партиях был обнаружен ряд проблем с качеством. В целях безопасности вашего здоровья, рекомендовано не использовать данный препарат.
«Государственный центр экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники» Министерства здравоохранения отмечает, что упомянутый выше лекарственный препарат «Тетрациклина гидрохлорид USP 1%» индийской компания Galentic Pharma Pvt. Ltd., не зарегистрирован в Республике Узбекистан.
Уважаемые соотечественники!
Если у вас возникли побочные эффекты при использовании данного препарата, сначала обратитесь к вашему лечащему врачу!
Врач должен отправить уведомление по форме, указанной по следующей ссылке на электронную почту pharmakonadzor@ssv.uz или 100002, город Ташкент, улица Озод, тупик К. Умарова, 16.