ЖССТ зудлик билан вакциналар ишлаб чиқиш зарур бўлган касалликлар рўйхатини эълон қилди
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти тезкор равишда янги вакциналар ишлаб чиқиш зарур бўлган 17 та патоген рўйхатини тақдим этди.
Мутахассислар хулосасига кўра, ОИВ, безгак ва туберкулёзга қарши янада самарали вакциналар яратиш бўйича изланишларни давом эттириш керак. Чунки худди шу хасталиклар туфайли йилига 2,5 миллион киши ҳаётдан кўз юммоқда.
ЖССТ рўйхатидан жой олган биринчи гуруҳга мунсуб қуйидаги касалликларга қарши ҳали эмлаш воситалари мавжуд эмас:
♦ А гуруҳига кирувчи стрептококклар,
♦  гепатит C вируси,
♦  ОИВ-1 (HIV-1)
♦  Клебсиелла пневмонияси.
Иккинчи гуруҳга мансуб қуйидаги патогенларга қарши вакциналар яратилган, аммо уларни келгусида янада такомиллаштириш зарур:
• цитомегаловирус,
• грипп вируси,
•  лейшманиоз,
•  сальмонеллёз,
•  норовирус,
•  безгак плазмодияси,
•  шигелла,
•  тилларанг стафилококк.
Учинчи гуруҳга мансуб қуйидаги касалликларга қарши вакциналар эса назорат қилувчи органлар томонидан рўйхатга олиниш арафасида:

ВОЗ опубликовала список патогенов, для которых срочно необходимы новые вакцины
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) представила первый глобальный список эндемичных патогенов и отметила необходимость срочной разработки вакцин против них.
Об этом организация сообщила на официальном сайте.
Среди основных угроз указаны ВИЧ, малярия и туберкулез, которые ежегодно уносят жизни 2,5 миллиона человек в мире. Также в список вошли стрептококки группы А и Klebsiella pneumoniae, резистентность которых к антибиотикам делает их особенно опасными.
ВОЗ также представила список заболеваний, вакцины против которых нуждаются в срочной разработке. В список вошли:
• стрептококк группы А;
• вирус гепатита С;
• ВИЧ-1;
• Клебсиэлла пневмония.
Кроме того, ВОЗ отметила необходимость дальнейшей разработки вакцин против таких патогенов, как цитомегаловирус, вирус гриппа, различные виды лейшмании, нетифозные сальмонеллы, норовирус, малярия, виды Shigella и золотистый стафилококк.
В списке патогенов, вакцины против которых находятся на стадии официального одобрения, указаны:
• вирус Денге;
• стрептококк группы В;
• внекишечная патогенная E. coli;
• микобактерии туберкулеза;
• респираторно-синцитиальный вирус (RSV)
Этот список станет основой для программы ВОЗ по иммунизации на ближайшие шесть лет, ориентируя усилия на население стран с низким и средним уровнем дохода.