2025-yil 1-maydan boshlab “Toza qo‘llar” dasturi amalga oshiriladi
Prezidentning “O‘zbekiston–2030 strategiyasini Atrof-muhitni asrash va yashil iqtisodiyot yilida amalga oshirishga oid davlat dasturi to‘g‘risida”gi farmoni loyihasi jamoatchilik muhokamasiga qo‘yildi.
Loyihada aholi, ayniqsa yosh avlod vakillari tomonidan sanitariya-gigiyena vositalaridan foydalanish imkoniyatlarini yanada kengaytirish maqsadida 2025-yil 1-maydan boshlab “Toza qo‘llar” dasturi amalga oshirilishi nazarda tutilgan.
Dastur doirasida:
a) barcha sog‘liqni saqlash va ta’lim muassasalarida:
- qo‘l yuvish joylarini zarur sanitariya-gigiyena vositalari bilan ta’minlash; - sanitariya-gigiyena xonalarining texnik holatini yaxshilash, yangi qurilayotgan muassasalarda ularni binoning ichki qismida joylashtirish; - yil davomida birinchi navbatda qo‘l yuvish va antiseptik vositalarni xarid qilishni nazarda tutish;
b) barcha turdagi jamoat sanitariya-gigiyena xonalari, umumiy ovqatlanish tashkilotlarini sanitariya-gigiyena vositalari bilan ta’minlash majburiyati kiritiladi.
2025-yil davomida byudjet tashkilotlarida mazkur banddagi tadbirlar uchun zarur bo‘lgan hollarda qo‘shimcha mablag‘lar ajratiladi.
Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasiga bir oy muddatda ushbu bandda nazarda tutilgan muassasalarda sanitariya-gigiyena holatini saqlash uchun vositalar ajratish bo‘yicha normativlarni qayta ko‘rib chiqish va ularning amalda bajarilishi ustidan qat’iy nazorat o‘rnatish topshiriladi.
Bir qator vazirliklar hamkorligida 2025-yil 1-avgustga qadar Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti va Birlashgan Millatlar Tashkilotining xalqaro ekspertlarini jalb etgan holda respublikaning barcha ijtimoiy soha muassasalarida “2025–2028-yillarda O‘zbekistonda sanitariya-gigiyena tizimini yaxshilash” dasturini Vazirlar Mahkamasiga tasdiqlashga kiritish vazifasi yuklatilmoqda.

С 1 мая 2025 года будет реализована программа "Чистые руки"
Проект указа президента «О Государственной программе по реализации Стратегии «Узбекистан–2030» в Год охраны окружающей среды и зелёной экономики» вынесен на общественное обсуждение.
В целях расширения возможностей населения, особенно представителей молодого поколения пользования санитарно-гигиеническими средствами, реализовать с 1 мая 2025 года программу «Чистые руки», предусматривающую:
а) во всех медицинских и образовательных учреждениях:
- обеспечение мест для мытья рук санитарно-гигиеническими средствами;
- улучшение технического состояния санитарно-гигиенических помещений и размещение их во внутренней части зданий строящихся новых учреждений;
- планирование в течение года в первую очередь приобретение средств для мытья рук и антисептических средств;
б) введение обязательства по обеспечению санитарно-гигиеническими средствами всех видов общественных санитарно-гигиенических помещений и организаций общественного питания.
Министерству экономики и финансов (Норкулов И.) при необходимости выделять бюджетным организациям на протяжении 2025 года дополнительные средства на мероприятия, предусмотренные настоящим пунктом, на основании обоснованных расчетов распорядителей бюджетных средств первого уровня.
Комитету санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья поручено в месячный срок пересмотреть нормативы выделения средств для поддержания санитарно-гигиенического состояния в учреждениях, предусмотренных настоящим пунктом, а также установить строгий контроль за их фактическим исполнением.
Ряду министерств поручено в срок до 1 августа 2025 года с привлечением международных экспертов Всемирной организации здравоохранения и Организации Объединенных Наций внести на утверждение в Кабинет Министров Программу «Улучшение санитарно-гигиенической системы Узбекистанав 2025–2028 годах» во всех учреждениях социальной сферы.