Hamkorlik masalalari muhokama qilindi
Eron Islom Respublikasining Oʻzbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Muhammad Ali Iskandariy janoblari   “Dori-Darmon” aksiyadorlik kompaniyasiga tashrif buyurdi.
Uchrashuv davomida Oʻzbekiston va Eron oʻrtasida farmatsevtika sohasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Taʼkidlash joiz, Eron farmatsevtika sanoati mintaqada jadallik bilan rivojlanib bormoqda. Xususan, mamlakatda import dori vositalarining 97 foizi mahalliylashtirilgan boʻlib, murakkab va yangi turdagi original dori vositalari ishlab chiqaruvchi korxonalar hukumat darajasida qoʻllab-quvvatlanadi.
Uchrashuvda Elchi janoblari Eron farmatsevtika kompaniyalari talab yuqori boʻlgan dori vositalarini hamyonbop narxlarda yetkazib berish, zamonaviy kadrlar tayyorlashda koʻmaklashish  va qoʻshma ishlab chiqarishni yoʻlga qoʻyishda hamkorlik qilishga tayyorligini bildirdi.
Oʻz navbatida, kompaniyaning Boshqaruv raisi Mirzanozim Mirzabekovich “Dori-Darmon” aksiyadorlik kompaniyasining faoliyati, iqtisodiy salohiyati, imkoniyatlari haqida maʼlumot berdi.
Uchrashuv yakunida, tomonlar aloqalarni mustahkamlash hamda kompaniya vakillarining Eron boʻylab tashrifini tashkil etish masalasini koʻrib chiqishga kelishib oldilar.

Обсуждены вопросы сотрудничества
Чрезвычайный и Полномочный Посол Исламской Республики Иран в Республике Узбекистан Мухаммад Али Искандари посетил акционерную компанию "Дори-Дармон."
В ходе встречи были обсуждены вопросы дальнейшего развития сотрудничества между Узбекистаном и Ираном в сфере фармацевтики.
Следует отметить, что фармацевтическая промышленность Ирана стремительно развивается. В частности, 97% импортируемых лекарственных средств в стране локализованы, а предприятия, производящие сложные и новые виды оригинальных лекарственных средств, получают поддержку на правительственном уровне.
В ходе встречи Посол выразил готовность иранских фармацевтических компаний к сотрудничеству в поставке востребованных лекарственных препаратов по доступным ценам, содействии в подготовке современных кадров и налаживании совместного производства.
В свою очередь, Председатель Правления компании Мирзанозим Мирзабекович проинформировал о деятельности, экономическом потенциале и возможностях акционерной компании "Дори-Дармон."
По итогам встречи стороны договорились рассмотреть вопрос укрепления связей и организации визита представителей компании в Иран.