Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) ma’lumotlariga ko‘ra, dunyodagi har 20-ayol hayoti davomida ko‘krak bezi saratoni bilan kasallanadi.
Mavjud tendensiyalar davom etsa, 2050-yilga kelib bu kasallikka chalinganlar soni 38 foizga, o‘lim darajasi esa 68 foizga oshishi mumkin.
Saraton tadqiqotlari xalqaro agentligi tahliliga ko‘ra, 2050-yilda har yili 3,2 million yangi holat qayd etiladi va saraton 1,1 million kishining o‘limiga sabab bo‘ladi.
Ko‘krak bezi saratoni ayollar orasida eng keng tarqalgan saraton turi bo‘lib qolmoqda. Eng yuqori tashxis ko‘rsatkichlari Avstraliya, Yangi Zelandiya, Shimoliy Amerika va Shimoliy Yevropada, eng past ko‘rsatkichlar esa Osiyo va Afrikada. Shu bilan birga, diagnostika va davolash imkoniyati cheklanganligi sabab, eng yuqori o‘lim darajasi Melaneziya, Polineziya va G‘arbiy Afrikada kuzatilmoqda.
Mutaxassislar kasallikning ko‘payishini bir necha omillar, jumladan, yosh, irsiy gen mutatsiyasi va oilaviy kasallik tarixi bilan izohlashadi. Ko‘krak bezi saratoni bilan bog‘liq yangi holatlarning 71 foizi va o‘limning 79 foizi 50 yoshdan oshgan ayollarga to‘g‘ri keladi, bu yosh omilining ta’sirini tasdiqlaydi.
Shuningdek, nosog‘lom turmush tarzi, xususan, spirtli ichimliklarni iste’mol qilish, ortiqcha vazn va kam jismoniy faollik ham kasallikning rivojlanishiga sabab bo‘ladi.
Tadqiqotchilar fikricha, sog‘lom turmush tarziga rioya qilish orqali xastalikka chalinish ko‘rsatkichini qariyb 25 foizga kamaytirish mumkin.
Dunyo bo‘ylab kasallanish ko‘payib borayotganiga qaramay, o‘rganilgan 46 mamlakatdan 29 tasida ko‘krak bezi saratonidan o‘lim darajasi kamaygan. Bu erta tashxis qo‘yish dasturlari samaradorligi va davolanish imkoniyatlari yaxshilanganini tasdiqlaydi.
“Har daqiqada to‘rt nafar ayolga ko‘krak bezi saratoni tashxisi qo‘yiladi va bir ayol bu kasallikdan vafot etadi. Bu statistik ma’lumotlar esa yomonlashmoqda”, dedi Saraton tadqiqotlari xalqaro agentligi tadqiqotchisi doktor Joan Kim. U mamlakatlarni kasallik profilaktikasi, erta aniqlash va davolashga ko‘proq mablag‘ sarflashga chaqirdi.

По прогнозам Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), каждая 20-я женщина в мире в течение жизни столкнётся с диагнозом рак молочной железы.
Если текущие тенденции сохранятся, к 2050 году количество диагностированных случаев этого онкозаболевания увеличится на 38%, а смертность – на 68%.
Согласно анализу Международного агентства по изучению рака (МАИР), в 2050 году ежегодно будет фиксироваться 3,2 миллиона новых случаев этого онкозаболевания и 1,1 миллиона смертей.
Рак молочной железы остаётся самым распространённым видом онкологии среди женщин, однако его бремя в мире распределяется неравномерно. Самые высокие показатели диагностики зафиксированы в Австралии, Новой Зеландии, Северной Америке и Северной Европе, тогда как самые низкие – в Азии и Африке. В то же время, самые высокие уровни смертности наблюдаются в Меланезии, Полинезии и Западной Африке, где доступ к диагностике и лечению ограничен.
В Великобритании прогнозируется, что к 2050 году количество диагностированных случаев заболевания увеличится на 21%, а смертность – на 42%. В 2022 году в стране было зарегистрировано 58 756 случаев, а к 2050 году этот показатель может возрасти до 71 006.
Специалисты объясняют рост заболеваемости сочетанием нескольких факторов, среди которых возраст, наследственные мутации генов и семейная история болезни. 71% новых случаев и 79% смертей от рака молочной железы приходятся на женщин старше 50 лет, что подтверждает влияние возрастного фактора.
Также на риск развития болезни влияют образ жизни, в частности употребление алкоголя, избыточный вес и низкая физическая активность. По оценкам исследователей, около 25% случаев можно было бы предотвратить, ведя здоровый образ жизни.
Несмотря на рост заболеваемости в мире, в 29 из 46 исследованных стран смертность от рака молочной железы удалось снизить. Это подтверждает эффективность программ ранней диагностики и улучшенного доступа к лечению, что является ключевыми факторами в борьбе с этим заболеванием.
«Каждую минуту в мире четырём женщинам ставят диагноз рак молочной железы, и одна женщина умирает от этой болезни. И эта статистика ухудшается», – отметила доктор Джоанн Ким, научный сотрудник МАИР. Она призвала страны вкладывать больше ресурсов в профилактику, раннее выявление и доступ к лечению, чтобы замедлить рост заболеваемости и смертности.