Bunday keskin oʻsish ruhiy kasalliklarni butun dunyo boʻylab nogironlikning asosiy sababiga aylantirdi. Ular yurak-qon tomir kasalliklari, saraton va tayanch-harakat tizimi kasalliklaridan oʻzib ketdi.
Tadqiqot Sogʻliqni saqlash koʻrsatkichlari va baholash instituti (AQSH) hamda Kvinslend universiteti (Avstraliya) olimlari tomonidan oʻtkazildi. Ular 1990-yildan 2023-yilgacha boʻlgan davrda har ikki jins vakillari, 25 yosh guruhi va 204 mamlakat hamda hududlar orasida ruhiy kasalliklarning tarqalishi va ogʻirligi toʻgʻrisida maʼlumotlar toʻpladilar.
Tadqiqotda 12 turdagi ruhiy kasallik baholandi. Natijalar shuni koʻrsatdiki, 2019-yildan beri ogʻir depressiv holatlarning tarqalishi taxminan 24 foizga, xavotir buzilishlari esa 47 foizdan koʻproqqa oshgan.
Kasallik turlari yoshga qarab farq qilgan. Kichik yoshdagi bolalarda autizm spektri buzilishi, diqqat yetishmasligi/giperfaollik sindromi (DEGS), xulq-atvor buzilishi va idiopatik aqliy zaiflik eng koʻp tarqalgan boʻlib, bunda oʻgʻil bolalar qizlarga qaraganda koʻproq aziyat chekadi. Oʻsmirlik davrida xavotir va depressiya koʻproq uchraydi.
Olimlarning aniqlashicha, ruhiy kasalliklar bilan kasallanishning eng yuqori choʻqqisi 15–19 yoshga toʻgʻri keladi. Holbuki, bu shaxs rivojlanishidagi muhim davr boʻlib, munosabatlar qurish, taʼlim olish va ishga joylashishdagi keyingi muvaffaqiyatlarga taʼsir qiladi.
Ayollar ruhiy kasalliklardan erkaklarga qaraganda koʻproq aziyat chekadi (mos ravishda 620 mln va 552 mln holat).
Ruhiy kasalliklar bilan kasallanishning eng yuqori koʻrsatkichlari Yevropa (Niderlandiya, Portugaliya) va Avstraliya kabi yuqori daromadli mintaqalarda qayd etilgan. Ruhiy kasalliklar bilan kasallanishning sezilarli darajada oshishi, shuningdek, Saxaroi Kabirdan janubdagi Gʻarbiy Afrikada va Janubiy Osiyoning ayrim qismlarida ham kuzatilgan, deb xabar beradi «The Lancet».

Количество людей с психическими расстройствами в мире выросло почти вдвое в 1990 года, заявили эксперты. Оно достигло почти 1,2 миллиардов.
Такой резкий рост вывел психические расстройства ведущей причиной инвалидности во всем мире. Они опередили сердечно-сосудистые заболевания, рак и заболевания опорно-двигательного аппарата.
Исследование провели ученые из Института показателей и оценки состояния здоровья (США) и Университета Квинсленда (Австралия). Они собрали данные о распространенности и тяжести психических расстройств среди обоих полов, 25 возрастных групп и 204 стран и территорий с 1990 по 2023 годы.
В исследовании оценивались 12 психических расстройств. Результаты показали, что с 2019 года распространенность серьезных депрессивных расстройств возросла примерно на 24%, тревожных расстройств – более чем на 47%. Оба состояния достигли пика в постковидные годы.
Виды заболеваний варьировались в зависимости от возраста. У маленьких детей наиболее распространены расстройства аутистического спектра, синдром дефицита внимания/гиперактивности (СДВГ), расстройства поведения и идиопатическая умственная отсталость, причем мальчики страдают чаще, чем девочки. В подростковом возрасте чаще встречаются тревожность и депрессия.
Ученые установили, что пик заболеваемости психическими расстройствами приходится на возраст 15 – 19 лет. Между тем это критический период развития личности, который влияет на дальнейшие успехи в построении отношений, обучении и трудоустройстве.
Женщины страдали от психических расстройств чаще мужчин (620 млн и 552 млн случаев соответственно). Одни из самых высоких показателей заболеваемости психическими расстройствами отмечены в регионах с высоким уровнем дохода, таким как Европа (Нидерланды, Португалия) и Австралазия (Австралия). Значительный рост заболеваемости психическими расстройствами также наблюдался в Западной Африке к югу от Сахары и некоторых частях Южной Азии, сообщает The Lancet.