Tadqiqotchilar oʼsimlik mahsulotlari va ziravorlarning inson kardiometabolik salomatligiga taʼsiri (meta-tahlil) mavzusida ilgari chop etilgan 29 ta ilmiy ish natijalarini tahlil qilgandan soʼng shunday xulosaga keldi. Tadqiqotda turli mamlakatlardan jami 1 567 kishi ishtirok etdi. Koʼngillilarning yoshi 18 yoshdan 80 yoshgacha boʼlgan.
Taʼkidlanishicha, tajribalarda sogʼlom odamlar ham, ikkinchi turdagi diabet, koronar arteriya kasalligi, alkogolsiz yogʼli jigar kasalligi, yurak xuruji, semirish, gipertoniya va polikistik tuxumdon sindromi boʼlgan bemorlar ham ishtirok etgan. Tadqiqotlarda sarimsoq xom va kukun shaklida, shuningdek, eski ekstraktlar va ovqatga qoʼshimcha shaklida isteʼmol qilingan.
Meta-tahlil shuni koʼrsatdiki, sarimsoqni har tomonlama isteʼmol qilish ijobiy taʼsir koʼrsatdi va qondagi shakar va xolesterin miqdorining pasayishiga yordam berdi. Olimlar sarimsoqning foydali xususiyatlari uning organizmdagi allitsin deb ataladigan organik birikmaning sintezini tezlashtirish qobiliyatiga bogʼliq deb taxmin qildi. Аllitsin qon aylanishini normallashtiradi, mikroblarga qarshi taʼsirga ega va jigarda triglitseridlar (yogʼlar) hosil boʼlishining oldini oladi, deb xabar beradi gazeta.ru.

Ученые из Юго-восточного университета в Китае установили, что чеснок эффективно нормализует уровни глюкозы и холестерина в крови. Результаты исследования опубликованы в журнале Nutrients.
Такой вывод исследователи сделали после анализа результатов 29 ранее опубликованных научных работ на тему влияния растительных продуктов и специй на кардиометаболическое здоровье человека (мета-анализ). Всего в исследованиях приняли участие 1567 человек из разных стран.
Возраст добровольцев варьировался от 18 до 80 лет. Отмечается, что в экспериментах участвовали как здоровые люди, так и испытуемые с сахарным диабетом второго типа, ишемической болезнью сердца, неалкогольной жировой болезнью печени, инфарктом, ожирением, гипертонией и синдромом поликистозных яичников. Чеснок в исследованиях употребляли в сыром и порошковом виде, а также в формате выдержанных экстрактов и пищевых добавок.
Мета-анализ показал, что употребление чеснока всеми способами оказывало положительный эффект и способствовало снижению показателей сахара и холестерина в крови. Ученые предположили, что полезные свойства чеснока обусловлены его способностью ускорять синтез органического соединения под названием аллицин в организме. Аллицин нормализует кровообращение, обладает противомикробной активностью и подавляет образование триглицеридов (жиров) в печени, сообщает gazeta.ru.