Matbuot anjumanida “Fargʼona Dori-Darmon” Boshqaruv raisi Muhammadamin Tursunov hamda "Buxoro Dori-Darmon" MChJ direktori Dilmurod Аxatov viloyat aholisini zarur dori vositalari bilan taʼminlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida maʼlumotlar berib oʼtdi.
Respublikamiz viloyatlarida faoliyat olib borayotgan jamiyatlar aholini va davolash profilaktika muassasalarini zarur dori-darmonlar bilan oʼz vaqtida taʼminlash maqsadida Oʼzbekiston Respublikasi hududida va boshqa davlatlarda ishlab chiqarilgan tayyor dori-vositalari, substantsiyalar, tibbiy yunalishdagi farmatsevtik mahsulotlar bilan chakana va ulgurji savdo faoliyatini amalga oshiradi.
“Dori-Darmon” aktsiyadorlik kompaniyasi va uning hududiy boʼlinmalari Sogʼliqni saqlash vazirligi tizimidagi va boshqa davolash-profilaktika muassasalarining asosiy taʼminotchilaridan biri hisoblanadi. Xususan, 2024 yil I-chorak davomida:
—sogʼliqni saqlash vazirligiga qarashli davolash profilaktika muassasalariga – 44,7 mlrd. soʼmlik,
— boshqa davolash profilaktika muassasalariga – 5,3 mlrd. soʼmlik,
— xususiy sektorga – 9,3 mlrd. soʼmlik,
— harbiy davolash muassasalariga – 1,4 mld. soʼmlik,
— QVP va QOPlarga –23,1 mld. soʼmlik dori vositalari va tibbiyot buyumlari yetkazildi.
Shundan, “Fargʼona Dori-Darmon” АJ tomonidan viloyat sogʼliqni saqlash birlashmalariga qarashli davolash profilaktika muassasalariga – 22,3 mlrd soʼmlik, boshqa davolash profilaktika muassasalariga – 5,5 mlrd soʼmlik, “Buxoro Dori-Darmon” MChJ tomonidan viloyat sogʼliqni saqlash birlashmalariga qarashli davolash profilaktika muassasalariga – 7,3 mlrd soʼmlik boshqa davolash profilaktika muassasalariga – 1,3 mlrd soʼmlik dori-darmon va tibbiyot buyumlari yetkazib berildi.
Xabaringiz bor, kompaniyamiz tizimidagi jamiyatlarda maxsus jihozlangan avtomobillarda koʼchma dorixonalar tashkil etilgan boʼlib, mahalliy hokimiyatlar bilan kelishilgan jadval asosida respublikamizning chekka va dorixona mavjud boʼlmagan hududlaridagi aholiga kerakli dori vositalari va tibbiy buyumlarni yetkazib beradi. Xususan, “Fargʼona Dori-Darmon”АJ tomnidan 1 ta “Isuzu” avtofurgoni dorixonasi va 12 ta “Damas” avtomobillarida “Koʼchma dorixona” shaxobchalari tashkil qilingan."Buxoro Dori-Darmon" MChJ tomonidan esa 5 ta koʼchma dorixona tashkil etilgan.
2024 yilning dastlabki uch oyi davomida jamiyatlardagi mavjud koʼchma dorixonalar orqali aholiga 901,0 mln.soʼmlik dori vositalari va tibbiyot buyumlari yetkazib berildi.
Oʼzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2013 yildagi 204-son qarori bilan Аmbulatoriyada davolanishda dori vositalari bilan imtiyozli taʼminlanish huquqiga ega boʼlgan 14 toifadagi shaxslar roʼyxati belgilangan. 2024 yilning 1 choragi davomida mazkur roʼyxatdagi shaxslarga “Dori-Darmon” АK va uning tizimidagi jamiyatlarga qarashli dorixonalar orqali 96 892 ta retsept orqali 5,73 mlrd.soʼmlik dori vositasi va tibbiyot buyumlari bepul berildi.
Xususan, 2024 yil 1-chorak davomida “Fargʼona Dori-Darmon” АJ tomonidan qariyb 720 mln. soʼmlik, “Buxoro Dori-Darmon” MChJ tomonidan 323,6 mln. soʼmlik dori vositasi va tibbiyot buyumlari bepul berildi.
Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024 yil 23 yanvardagi “Farmatsevtika sohasini tartibga solish boʼyicha qoʼshimcha chora-tadbirlar toʼgʼrisida”gi PF-20-son Farmoni 2-ilovasiga binoan:
➖ 2024 yil 1 iyulga qadar farmatsevtika mahsulotlarini ulgurji sotish bilan shugʼullanuvchi barcha mahalliy korxonalar Zarur distribyutorlik amaliyoti (GDP) milliy talablariga muvofiq majburiy sertifikatlashtiriladi.
“Dori-Darmon” aktsiyadorlik kompaniyasi va tizimdagi “Fargʼona Dori-Darmon”, "Toshkent viloyat Dori-Darmon" hamda "Samarqand Dori-Darmon" aktsiyadorlik jamiyatlari, "Qoraqalpoq Dari-Darmak", “Oʼzbekiston dori taʼminoti" va "Qashqadaryo Dori-Darmon", "Xorazm Dori-Darmon" , “Buxoro Dori-Darmon” masʼuliyati cheklangan jamiyatlari “Zarur distribyutorlik amaliyoti (GDP)” sertifikatini olishga erishdi.
Shuningdek, 2025 yil 1 yanvarga qadar farmatsevtika mahsulotlarini chakana sotish bilan shugʼullanuvchi tarmoqli dorixonalar Zarur dorixona amaliyoti (GPP) milliy talablariga muvofiq majburiy sertifikatlashtirilishi belgilangan. Hozirgi kunda “Zarur amaliyotlar markazi” DUK tomonidan “Qashqadaryo Dori-darmon” MChJ tizimidagi Yakkabogʼ tumanidagi 15-son dorixonaga №GPP—12:2024-raqamli “Zarur dorixona amaliyoti-GPP” talablariga muvofiqlik sertifikati berildi.
“Fargʼona Dori-Darmon” aktsiyadorlik jamiyatiga qarashli 11 ta ijtimoiy dorixonalarda “GPP- yaxshi dorixona amaliyoti” standartlarini joriy etish maqsadida GxP markaziga ariza topshirildi. Markaz xodimlari tomonidan dorixonalarda farmatsevtik inspektsiya oʼtkazildi. Natija hisobotlari kutilmoqda.
GPP sertifikatini olish boʼyicha ishlar kompaniya va tizimdagi jamiyatlarda jadallik bilan davom etmoqda.

Обеспечение населения в регионах необходимимы лекарственными средствами
Этой теме была посвящена пресс-конференция, которая прошла сегодня в Национальном пресс-центре столицы.
На мероприятии приняли участие предсатель правления АО “Fargʻona Dori-Darmon” Мухаммадамин Турсунов и директор ООО “Buxoro Dori-Darmon” Дилмурод Ахатов, которые рассказали о проводимой работе в сфере обеспечения населения регионов необходимимы лекарственными препаратами и изделиями медицинского назначения.
На сегодняшний день в системе компании 6 акционерных обществ и 7 обществ с ограниченной ответственностью, которые занимаются реализацией лекарственных средств и предметов медицинского назначения. Количество аптек в системе достигает более 1600 по всей республике, большинство из которых находятся в сельской местности.
Общества, действующие в регионах нашей республики, осуществляют розничную и оптовую торговую деятельность готовыми лекарственными средствами, субстанциями, медицинской фармацевтической продукцией, производимыми на территории Республики Узбекистан и в других странах в целях своевременного обеспечения населения и лечебно-профилактических учреждений.
Система АК “Dori-Darmon” - это крупный поставщик фармацевтической продукции для лечебно-профилактических учреждений системы Министерства здравоохранения и других медицинских учреждений. Так, в I квартал 2024 года были поставлены лекарственные препараты и изделия медицинского назначения на сумму:
➖ В лечебно-профилактические учреждения системы Министерства здравоохранения – заключены договора на сумму 44,7 млрд. сум;
➖ Другим лечебным учреждениям – 5,3 млрд. сум;
➖ Частному сектору – 9,3 млрд. сум;
➖ Военным лечебным учреждениям – 1,4 млрд. сум;
➖ Сельским врачебным пунктам (СВП) и Сельским семейным поликлиникам (ССП)  – 23,1 млрд. сум.
В частности, АО “Fargʻona Dori-Darmon” выделило лечебно-профилактическим учреждениям, входящим в состав областных объединений здравоохранения лекарства и изделия мед назначения на сумму 22,3 млрд сумов, другим лечебно-профилактическим учреждениям - 5,5 млрд сумов, ООО “Buxoro Dori-Darmon” лечебно-профилактическим учреждениям, входящим в состав областных объединений здравоохранения – 7,3 млрд сумов, в другие лечебно-профилактические учреждения поставлено лекарственных средств и товаров медицинского назначения - 1,3 млрд. сумов.
Также, обществами системы Компании организованы специально оборудованные передвижные аптеки, которые, по согласованному с местным органами власти графику, доставляют необходимые лекарства и изделия медицинского назначения в отдаленные районы нашей республики. За первые 3 месяца 2024 года именно через такие аптеки были доставлены лекарства и изделия мед назначения на сумму 901,0 млн сумов.
Еще одна немаловажная социальная задача продолжает выполнять АК “Dori-Darmon” и ее структурные подразделелния. Так в 1 квартале 2024 года 14 категорий лиц, которые в соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан (№204 от 22.07.2013 г.) при амбулаторном лечении имеют право на льготное обеспечение лекарственными средствами, по всей Республике на основе 96 892 рецептов бесплатно получили медикаменты на сумму 5.73 млрд сумов.
В частности, в период 1 квартала 2024 года АО “Fargʻona Dori-Darmon” и ООО “Buxoro Dori-Darmon” по данной программе также предоставили лекарства и изделия медицинского назначения на сумму 720 млн и 323,6 млн сумов соответсвенно.
Согласно 2-приложению Указа Президента Республики Узбекистан “О дополнительных мерах по регулированию фармацевтической отрасли” №УП-20 от 23.01.2024 г.:
➖ до 1 июля 2024 года все отечественные предприятия, занимающиеся оптовой реализацией фармацевтической продукции, подлежат обязательной сертификации в соответствии с национальными требованиями Надлежащей дистрибьюторской практики (GDP)
Акционерная компания “Dori-Darmon” и входящие в ее состав акционерные общества “Fargʻona Dori-Darmon”, "Toshkent viloyat Dori-Darmon" и "Samarqand Dori-Darmon", ООО "Qoraqalpoq Dari-Darmak", “Ўзбекистон дори таъминоти" ва  "Qashqadaryo Dori-Darmon", “Buxoro Dori-Darmon” и ООО “Хоразм Дори-Дармон” уже получили сертификаты «Надлежащей дистрибьюторской практики (GDP)».
До 1 января 2025 года сетевые аптеки, осуществляющие розничную продажу фармацевтической продукции, должны пройти сертификацию в соответствии с национальными требованиями Необходимой аптечной практики (GPP). В настоящее время «Центр необходимой аптечной практики» ГУП выдал сертификат соответствия требованиям «Необходимой аптечной практики-GPP» № GPP-12:2024 аптеке №15 Яккабогского района в системе ООО "Qashqadaryo Dori-Darmon".
Также, 11 аптек, входящие в систему АО “Fargʻona Dori-Darmon” подали заявки в  центр GxP с целью внедрения стандартов «GPP-надлежащая аптечная практика». Сотрудники центра уже провели в аптеках фармацевтическую инспецию. Ожидаются отчеты о результатах.