“Yoshlarning sport bilan muntazam shug‘ullanishi uchun qo‘shimcha shart-sharoitlar yaratish to‘g‘risida”gi Prezident qarori qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, haftaning har payshanba kuni jismoniy tarbiya va sport kuni sifatida belgilandi.
2025/2026 o‘quv yilidan:
— sport maktablarini sport turlariga ixtisoslashtirish amaliyoti joriy etiladi;
— sport maktablarida ommaviy sport bo‘yicha trener-seleksioner lavozimi joriy etiladi;
— har bir ommaviy sport bo‘yicha trener-seleksionerga 5 tagacha mahalla va uning hududidagi davlat ta’lim muassasalari biriktiriladi;
— ommaviy sport bo‘yicha trener-seleksioner o‘ziga biriktirilgan hududda “Besh tashabbus olimpiadasi”, “Jismoniy tayyorgarlik darajasi” sport sinovlarini o‘tkazib borishga mas’ul hisoblanadi.
2025/2026 o‘quv yilidan hududlardagi olimpiya va milliy sport turlari bo‘yicha davlat ixtisoslashtirilgan maktab-internatlar faoliyati quyidagi yangicha tartibda tashkil qilinadi:
— sport turlari bo‘yicha mahorat maktablari tashkil qilinadi;
— mahorat maktablari faoliyati sport turlari bo‘yicha iqtidorli yosh sportchilarni saralab olish va ularni terma jamoalarga asosiy nomzod sifatida tayyorlashga yo‘naltiriladi hamda alohida sport turlariga ixtisoslashtiriladi;
— mahorat maktablari o‘quvchi-sportchilarining umumiy kontingenti jami 150 nafardan ko‘p bo‘lmagan miqdorda 7–11-sinf o‘quvchilaridan iborat bo‘ladi;
— mahorat maktablari o‘quv dasturini o‘zlashtirgan va yakuniy davlat attestatsiyasidan o‘tgan 11-sinf bitiruvchilariga davlat namunasidagi umumiy o‘rta ta’lim to‘g‘risidagi shahodatnoma beriladi;
— mahorat maktablarida oziq-ovqat bilan ta’minlash xarajatlarini qisman qoplash uchun ota-onalar to‘lovi undirilmaydi.

Принято постановление Президента (ПП №443, 18.12.2024 г.) «О создании дополнительных условий для регулярного занятия молодежью спортом».
Согласно постановлению, каждый четверг недели установлен в качестве дня физкультуры и спорта.
Начиная с 2025/2026 учебного года:
???? внедряется практика специализации спортивных школ по видам спорта;
???? в спортивных школах в рамках существующих штатных единиц вводится должность тренера-селекционера по массовому спорту;
???? за каждым тренером-селекционером по массовому спорту закрепляются до 5 махаллей и государственных образовательных учреждений на их территории
тренер-селекционер по массовому спорту является ответственным за организацию и проведение на закрепленной за ним территории «Олимпиады пяти инициатив», спортивных испытаний «Уровень физической подготовки»
С 2025/2026 учебного года деятельность государственных специализированных школ-интернатов по олимпийским и национальным видам спорта в регионах будет организована в следующем новом порядке:
➖ организуются школы спортивного мастерства;
➖ деятельность школ мастерства направлена на отбор талантливых молодых спортсменов и подготовку их в качестве основных кандидатов в сборные команды и по конкретным видам спорта;
➖ общий контингент студентов-спортсменов профессиональных училищ составит не более 150 учащихся 7-11 классов;
➖выпускникам 11 классов, освоившим учебную программу профессиональных училищ и прошедшим итоговую государственную аттестацию, выдается аттестат об общем среднем образовании государственного образца;
➖ профессиональные училища не взимают родительскую плату для частичного покрытия расходов на обеспечение питанием.