Olimlar insoniyat uchun eng xavfli oʼnta kasallik roʼyxatini tuzishdi
Olimlar dunyoda kasallanish va oʼlim darajasi boʼyicha keng koʼlamli tadqiqot oʼtkazdilar. Tadqiqot natijalariga asosan soʼnggi 30 yil ichida insoniyat uchun eng xavfli boʼlgan oʼnta kasallik roʼyxatini tuzdilar.
Loyihaga Vashington universiteti qoshidagi Sogʼliqni saqlash koʼrsatkichlari instituti rahbarligida oʼnlab mamlakatlardan yuzlab ekspertlar va ilmiy tashkilotlar jalb qilindi.
Mutaxassislar 204 ta davlatda umr koʼrish davomiyligi va oʼlimning 288 ta sababini tahlil qildi. Maʼlum boʼlishicha, soʼnggi yillarda dunyo boʼylab oʼrtacha umr koʼrish davomiyligi oʼsish tendentsiyasini koʼrsatgan. Biroq, koronavirus pandemiyasi boshlanganidan keyin bu koʼrsatkich pasaygan – natijada oʼrtacha umr koʼrish 71,7 yoshni tashkil qildi.
2019 yilda eng xavfli kasalliklar orasida birinchi oʼrinni yurak-qon tomir kasalliklari egalladi. Ikkinchi oʼrinda insult, uchinchi oʼrinda — surunkali obstruktiv oʼpka kasalligi.
Oʼntalikka shuningdek quyi nafas yoʼllarining infektsiyalari, neonatal kasalliklar, yaʼni hayotning birinchi oyida oʼlimga olib keladigan kasalliklar, Аltsgeymer kasalligi, oʼpka saratoni, qandli diabet, buyrak kasalliklari va diareya kiradi. 2021 yilda COVID-19 roʼyxatga kiritildi. Va u tezlikda ikkinchi oʼringa koʼtarildi, insult keyingi oʼringa tushdi.
Tadqiqot oʼtkazgan olimlarning taʼkidlashicha, yuqumli kasalliklar asta-sekin oʼntalikdan chiqib ketmoqda. Аmmo Аltsgeymer kasalligi oʼz mavqeini oshirib, toʼqqizinchi oʼrindan koʼtarilib, oltinchi oʼrinni egallab turibdi. Bundan tashqari, ekspertlar yangi pandemiyalar paydo boʼlishini istisno etmayapti, deb yozadi The Lancet jurnali.

Ученые назвали десять самых смертельных болезней человечества
Ученые провели масштабное исследование по заболеваемости и смертности в мире и по его результатам составили список из десяти самых опасных для человечества болезней за последние 30 лет. В проекте участвовали сотни специалистов и научных организаций из десятков стран под руководством Института по измерению показателей здоровья Университета штата Вашингтон.
Эксперты проанализировали продолжительность жизни и 288 причин смерти в 204 странах. Как оказалось, в среднем по миру продолжительность жизни за последние годы демонстрировала тенденцию к увеличению. Однако после начала пандемии коронавируса этот показатель снизился – в итоге средняя продолжительность жизни составила 71,7 года.
Первое место среди наиболее смертоносных заболеваний в 2019 году заняла ишемическая болезнь сердца. На втором разместился инсульт, на третьемхроническая обструктивная болезнь легких.
В топ-10 также вошли инфекции нижних дыхательных путей, неонатальные нарушения, то есть вызывающие летальный исход в первые месяц жизни, болезнь Альцгеймера, рак легких, диабет, болезни почек и диарея как следствие кишечных инфекций. В 2021 году в этот список ворвался COVID-19. Он поднялся на втрое место, сдвинув инсульт на третью строчку.
Проводившие исследование ученые отмечают, что инфекционные болезни постепенно покидают первую десятку. Зато болезнь Альцгеймера наращивает свои позиции, добравшись до шестой строчки с девятой. Кроме того, специалисты не исключают появления новых пандемий, пишет журнал The Lancet.