Rossiya Sogʼliqni saqlash vazirligiga qarashli Sankt-Peterburg davlat pediatriya tibbiyot universiteti olimlari COVID-19 bilan kasallangan bolalarning oʼpka toʼqimasini oʼrganishdi, deb xabar berdi Sogʼliqni saqlash vazirligining Telegram-kanalida.
“Jahon nashrlarida bolalarda koronavirus infeksiyasining oʼziga xos koʼrinishlari haqida maʼlumotlar yoʼq edi. Biz birinchi navbatda qaysi tuzilmalarga va qay darajada taʼsir koʼrsatayotganini aniqladik”, — dedi Veronika Galichina, tadqiqot hammuallifi.
Tadqiqotlar natijasida mutaxassislar COVID-19 birinchi navbatda oʼpka mikrotomirlari endoteliysiga salbiy taʼsir koʼrsatishini aniqladilar. Bu organlar va toʼqimalarning hujayralari kislorod va ozuqa moddalarini olishni toʼxtatib qoʼyishiga olib keladi.
"Olingan maʼlumotlar qon tomir devorini virusli taʼsirlardan himoya qiladigan dori-darmonlarni ishlab chiqishda yordam berishi mumkinligiga ishonamiz", dedi Veronika Galichina.
Olimlarning ishi Shveytsariya jurnalida nashr etilgan va kovid boʼyicha molekulyar tadqiqotlar sohasidagi soʼnggi yutuqlar roʼyxatiga kiritilgan.

Петербургские ученые выяснили, как ковид поражает легкие у детей
Ученые Санкт-Петербургского государственного педиатрического медицинского университета Минздрава России изучили ткань легких детей, пораженную COVID-19, сообщается в Телеграм-канале Минздрава.
«В мировых публикациях не было данных об особенностях проявления коронавирусной инфекции именно у детей. Мы выявили, какие структуры страдают в первую очередь и насколько», — рассказала соавтор исследования, ассистент кафедры патологической анатомии Педиатрического университета Минздрава России Вероника Галичина.
В результате исследования специалисты установили, что COVID-19 в первую очередь негативно воздействует на эндотелий микрососудов легкого. Их гибель приводит к тому, что клетки органов и тканей перестают получать кислород и питательные вещества.
«Считаем, что полученные данные могут помочь при разработке препаратов, которые будут защищать сосудистую стенку от вирусного воздействия», — отметила Вероника Галичина.
Работа учёных опубликована в швейцарском журнале и включена в список последних достижений в области молекулярных исследований ковида.