Olimlar tish oʼstiruvchi dori ishlab chiqishdi
Kitano tibbiyot tadqiqot instituti va Kioto universiteti olimlari gipodontiya (birdan beshgacha tishlarning tugʼma yoʼqligi) bilan ogʼrigan odamlarning tishlarini oʼstirishga yordam beradigan dori ishlab chiqdi. Ixtironi sinovdan oʼtkazish 2024 yilning kuzidan boshlanadi.
Olimlarning fikricha, preparat tishlarni oʼstirishga yordam beruvchi tish kurtaklariga taʼsir qiladi. Biroq, aksariyat hollarda ular vaqt oʼtishi bilan rivojlanishni toʼxtatadi va tushib qoladi. Ixtiro tish rivojlanishini toʼxtatuvchi USAG-1 oqsilining taʼsirini bostiradi. Shunday qilib, singan yoki tushgan tishlarni oʼstiradi.
Birinchi sinov davomida ekspertlar kamida bitta ildiz tishi yoʼqolgan 30 nafar erkakda preparatni tomir ichiga yuborish orqali sinovdan oʼtkazishadi. Ularning yoshi 30 yoshdan 64 yoshgacha boʼladi. Ikkinchi bosqichda ular preparatni tugʼma tishlari yoʼq boʼlgan bemorlarda sinab koʼrishadi. Mutaxassislar 6 yildan keyin dori vositasidan foydalanishni boshlashni rejalashtirmoqda. Olimlarning fikricha, kelajakda preparat karies tufayli tishlarini yoʼqotgan odamlarning tishlarini oʼstirishga ham yordam beradi, deb yozadi The Mainichi Shimbun.

Ученые из Медицинского исследовательского института Китано (префектура Осака) и Киотского университета создали препарат, который поможет людям с гиподонтией (врожденное отсутствие от одного до пяти зубов) вырастить зубы. К тестированию изобретения они приступят осенью 2024 года.
По словам ученых, препарат оказывает воздействие на зачатки зуба, которые способны вырасти до полноценных зубов. Однако в большинстве случаев они со временем перестают развиваться и исчезают. Изобретение подавит действие белка USAG-1, который останавливает развитие зуба. Так зачатки заменят непрорезавшиеся или выпавшие зубы.
Во время первого испытания специалисты введут лекарство внутривенно 30 мужчинам, у которых отсутствует как минимум один коренной зуб. Их возраст составит от 30 до 64 лет. На втором этапе они проверят средство на пациентах с врожденным отсутствием зубов. Лекарство планируют начать применять через шесть лет. По мнению ученых, в будущем препарат также поможет вырастить зуб людям, которые потеряли его из-за кариеса, пишет The Mainichi Shimbun.