Moliya va iqtisodiyot vazirligi va Sog‘liqni saqlash vazirligining “Pullik tibbiy xizmat ko‘rsatuvchi davolash-profilaktika muassasalarini moliyalashtirish tartibining 8-bandiga o‘zgartirish kiritish to‘g‘risida”gi (07.05.2025 y. davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan. 3603-1-son) qo‘shma qarori qabul qilindi.
O‘zgartirishga ko‘ra, pullik tibbiy xizmatga to‘lovning eng ko‘p qiymati davolash-profilaktika muassasasi tomonidan byudjet mablag‘lari hisobiga ko‘rsatilayotgan aynan shunday xizmatlar qiymatining 20 foizidan oshmasligi kerak. Ilgari bu ko‘rsatkich 25 foiz qilib belgilangan edi.

Принято совместное постановление Министерства финансов и экономики и Министерства здравоохранения «О внесении изменения в пункт 8 Порядка финансирования лечебно-профилактических учреждений, оказывающих платные медицинские услуги» (зарегистрирован 07.05.2025 г., рег. № 3603-1).
Изменением устанавливается, что максимальная стоимость платных медуслуг не может превышать 20 % стоимости аналогичных услуг, оказываемых лечебно-профилактическим учреждением за счет бюджетных средств. Ранее данный показатель был установлен на уровне 25 %.