«Rosgosstrax” kompaniyasi mutaxassislari Skandinaviya sog‘liqni saqlash markazi bilan hamkorlikda inson organizmiga salbiy ta’sir ko‘rsatib, onkologik kasalliklar kelib chiqishiga sabab bo‘lishi mumkin bo‘lgan oziq-ovqat mahsulotlari va odatlar reytingini tuzdi. Ushbu ro‘yxatga mikroto‘lqinli pechda tayyorlanadigan popkorn, energetik ichimliklar, qayta ishlangan go‘sht mahsulotlari hamda chekish kiritildi.
Bir necha daqiqada mikroto‘lqinli pechda tayyorlanadigan popkornning xavfi uning qadoqlash materiali va xushbo‘y qiluvchi qo‘shimchalarida ishlatiladigan kimoviy moddalar bilan bog‘liq. Qizdirish jarayonida paketning ichki qatlamidan ayrim moddalar donalarga o‘tib ketishi mumkin, bu donalar esa allaqachon sintetik ta’m beruvchi qo‘shimchalar bilan qoplangan bo‘ladi. Bunday kombinatsiya organizmga kirib, hujayralarni shikastlashi va shu orqali saraton rivojlanishiga olib keluvchi jarayonlarni qo‘zg‘atishi mumkin. Shuning uchun popkornni qopqoqli tovada yoki mikroto‘lqinli pechda yopiq shisha idishda tayyorlash tavsiya etiladi.
Shuningdek, reytingga energetik ichimliklar ham kiritildi. Ularda shakar, kofein va sun’iy qo‘zg‘atuvchi moddalar miqdori yuqori bo‘lgani sababli yurak-qon tomir va endokrin tizimlarga kuchli ortiqcha yuklama tushadi. Energetik ichimliklarni muntazam iste’mol qilish moddalar almashinuvining buzilishiga, immunitetning susayishiga olib keladi. Natijada surunkali kasalliklar va saraton rivojlanishi uchun qulay sharoit vujudga keladi.
Kolbasa va boshqa qayta ishlangan go‘sht mahsulotlari ham xavfli hisoblanadi. Ularda nitrit va nitratlar qo‘shiladi: bu moddalar mahsulotga rang berib, ularning saqlanish muddatini uzaytiradi, lekin qizdirish (pishirish, qovurish,) jarayonida kanserogen birikmalarga aylanadi. Mutaxassislar taxminiga ko‘ra, bunday mahsulotlarni muntazam iste’mol qilish oshqozon-ichak tizimida saraton rivojlanishi xavfini oshiradi.
Alohida e’tibor qaratilishi kerak bo‘lgan jihat — chekish. Tamaki mahsulotlari va veyplarni iste’mol qilish o‘pka saraton rivojlanishida katta rol o‘ynaydi.
Sog‘lom turmush tarzini yuritish og‘ir kasalliklar, jumladan onkologik kasalliklar rivojlanish xavfini sezilarli darajada kamaytiradi. «Rosgosstrax” onkosug‘urta polislari bo‘yicha holatlarning 10 foizi yo‘g‘on ichak saratonlari hissasiga to‘g‘ri keladi, shuning uchun oziq-ovqat tanloviga e’tibor qaratish va vaqtida shifokor ko‘rigidan o‘tish juda muhim.
«Oziq-ovqat tanlashi saraton rivojlanish xavfiga ta’sir qiluvchi muhim omil hisoblanadi. Bu yerda faqatgina muayan mahsulotlarning ratsionda mavjudligi emas, balki ovqatlanish rejimi, tayyorlash va saqlash usuli ham ahamiyatga ega”, — dedi Skandinaviya Sog‘liqni Saqlash Markazi onkolog shifokori Sergey Ivanov.

Составлен рейтинг продуктов, повышающих риск развития рака
Около 10% случаев по полисам онкострахования приходится на рак толстой кишки, сообщили компании »Росгосстрах». Специалисты компании вместе со Скандинавским Центром Здоровья составили рейтинг продуктов питания и привычек, которые негативно воздействуют на организм и могут стать одной из причин возникновения онкологических заболеваний. В список вошли микроволновый попкорн, энергетики, переработанные мясные продукты и курение.
Опасность попкорна, который можно приготовить за пару минут в микроволновке, кроется в химикатах, используемых в упаковке и ароматизаторах. При нагревании внутреннего слоя пакета вещества из него могут попасть в зерна, которые и так покрыты синтетическими вкусовыми добавками. Такая комбинация, проникая в организм, способна вызывать повреждения клеток и тем самым провоцировать процессы, вызывающие рак. Лучше готовить попкорн на сковороде под крышкой или в закрытой стеклянной посуде в микроволновке.
Также в рейтинг попали энергетические напитки. Из-за высокого содержания сахара, кофеина и искусственных стимуляторов они сильно перегружают сердечно-сосудистую и эндокринную системы. Если употреблять энергетики регулярно, нарушается обмен веществ, слабеет иммунитет. В итоге создается благоприятная почва для развития хронических заболеваний и рака.
Не меньшую опасность представляют собой колбасы и другие переработанные мясные изделия. В них добавляют нитриты и нитраты: они сохраняют привлекательный аппетитный цвет и увеличивают срок годности продуктов, однако во время нагревания (варения, жарения, запекания) превращаются в канцерогенные соединения. По оценкам специалистов, их регулярное употребление повышает угрозу возникновения рака желудочно-кишечного тракта.
Отдельным пунктом стоит выделить курение. Употребление табачных изделий и вейпов играет значительную роль в развитии рака легких.
Ведение здорового образа жизни может значительно снизить риски возникновения тяжелых заболеваний, в том числе онкологических. 10% случаев по полисам онкострахования Росгосстраха приходится на рак толстой кишки, поэтому критично важно следить за своим рационом и вовремя проходить обследования у врачей.
«Питание является значимым фактором, влияющим на риск развития рака. Играет роль не только наличие определенных продуктов в рационе, но и режим питания, способ обработки и хранения», — отметил врач-онколог Скандинавского Центра Здоровья Сергей Иванов.