Senatning ikkinchi yalpi majlisida “2025-yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjeti to‘g‘risida”gi Qonun muhokama etildi.
Ta’kidlanganidek, 2025-yil uchun Davlat byudjeti to‘g‘risidagi qonun aholi farovonligini oshirish, kambag‘allikni qisqartirish, ijtimoiy soha xizmatlari sifatini yanada oshirish, “yashil iqtisodiyot”ni rivojlantirish va atrof muhitni muhofaza qilishga qaratilgan. Unga ko‘ra 2025-yilda iqtisodiy shart-sharoitlarni hisobga olgan holda inflyatsiya darajasi 7 foiz atrofida bo‘lishi prognoz qilinmoqda.
Xususan, Qonunda o‘rta muddatda konsolidatsiyalashgan byudjet taqchilligini yalpi ichki mahsulotga nisbatan 3 foizdan oshirmaslik vazifasidan kelib chiqib, 2025-yilda konsolidatsiyalashgan byudjet daromadlari 431,0 trln so‘m, xarajatlar esa 480,5 trln so‘m miqdorida shakllantirilgan.
Davlat byudjeti daromadlari 308,5 trln so‘mni, xarajatlari esa 344,8 trln so‘mni tashkil etmoqda. Davlat maqsadli jamg‘armalari daromadlari va xarajatlari (byudjetlararo transfertlar hisobga olinmagan holda) tegishincha 66,4 trln so‘m va 62,8 trln so‘m miqdorida rejalashtirilmoqda.
Qonunda keyingi yilda ham xarajatlarning ijtimoiy yo‘naltirilganligi saqlab qolingan bo‘lib, Davlat byudjeti xarajatlarining 52 foizi yoki 177,7 trln so‘mi ijtimoiy sohaga yo‘naltirilmoqda.
Senatorlar Qonunni muhokama qilish jarayonida byudjet daromadlarini oshirishga, byudjet mablag‘larini maqsadli sarflashga alohida e’tibor qaratdi va o‘z fikrlarini bildirdi.
Qonunda 2025-yil uchun Davlat byudjeti xarajatlarida ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish tadbirlari uchun 3,6 trln so‘m ko‘zda tutilgan. Sog‘liqni saqlash sohasiga esa 41,3 trln so‘mni yoki 2024 yilgi kutilayotgan ijroga nisbatan 19,8 foizga oshgan holda ajratish rejalashtirilmoqda.

Сенат одобрил Закон о Государственном бюджете на 2025 год
На втором пленарном заседании Сената рассмотрен Закон «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2025 год».
Отмечалось, что Закон о Государственном бюджете на 2025 год направлен на повышение благосостояния населения, сокращение бедности, дальнейшее повышение качества услуг социальной сферы, развитие «зеленой экономики», охрану окружающей среды. В соответствии с Законом уровень инфляции в 2025 году с учетом экономических условий прогнозируется в пределах 7 %.
В частности, в Законе сформулированы доходы консолидированного бюджета в 2025 году в размере 431,0 трлн сумов, а расходы – 480,5 трлн сумов исходя из задачи не превышать дефицит консолидированного бюджета более чем на 3% по отношению к ВВП в среднесрочной перспективе.
Доходы Государственного бюджета составляют 308,5 трлн сумов, а расходы – 344,8 трлн сумов. Доходы и расходы государственных целевых фондов (без учета межбюджетных трансфертов) планируются в размере 66,4 трлн сумов и 62,8 трлн сумов.
В Законе также сохраняется социальная направленность расходов на следующий год, 52% расходов Государственного бюджета или 177,7 трлн сумов направляются на социальную сферу.
В ходе обсуждения Закона сенаторы уделили особое внимание увеличению доходов бюджета, целевому расходованию бюджетных средств и высказали свое мнение.
В расходах Государственного бюджета на 2025 год Законом предусмотрено 3,6 трлн сумов на мероприятия по защите экологии и природы, на здравоохранение планируется выделить 41,3 трлн сумов, что больше на 19,8% по сравнению с ожидаемым исполнением в 2024 году.