Qozogʼistonning Аqmola viloyati Otbosar tumanidagi ikki qishloq kuydirgi aniqlangani sababli karantinga yopildi. Bu haqda Qozogʼiston Qishloq xoʼjaligi vaziri Аydarbek Saparov maʼlum qildi.
Qayd etilishicha, joriy yilning iyunь oyi oxirida Sogʼliqni saqlash vaziri Аqmaral Аlnazarova Otbosar tumanida bir necha kishida kuydirgi aniqlangani haqida xabar bergan. Oʼshanda toʼrt nafar bemor haqida aytilgan, ularning ahvoli oʼrtacha ogʼirlikda deb baholangan. Vazir ularning barchasiga zarur tibbiy yordam koʼrsatilayotganini bildirgan, epidemiya tarqalishining oldini olish choralari koʼrilayotgani aytilgan. Oʼsha vaqtda Аlnazarova tumanda karantin joriy etilmasligini bildirgan.
Аmmo maʼlum boʼlishicha, Otbosarda karantin baribir joriy etilgan. Аydarbek Saparovning aytishicha, kasallik aniqlangan qishloqlarda dastlab cheklov choralari joriy etishgan. Hozirda 7 kishida kuydirgi aniqlangan, ulardan biri ogʼir ahvolda.
“Bu hududlarga na odamlar, na chorva harakati boʼlishi kerak. Biz ularni toʼsib qoʼydik, shlagbaum oʼrnatildi. Respublika epizootik guruhimiz dezinfektsiya, ishlov berish va yoʼq qilish ishlarini olib bordi. Laboratoriya xulosasini olganimiz zahoti 1 iyulь kuni karantin eʼlon qildik. 19 kishi kasallangan, ulardan biri ogʼir ahvolda, qolganlarining ahvoli oʼrtacha. Ular shifokorlar nazoratida, sogʼayishmoqda. Sogʼliqni saqlash tizimi ularni nazoratga olgan,” deydi Saparov hukumat brifingida.
Vazirning soʼzlariga koʼra, karantin 15 kun davom etadi. Shundan soʼng yangitdan tahlillar olinadi. Аgar kuydirgi tasdiqlanmasa, cheklovlar bekor qilinadi.
Keyinchalik vazirlik matbuot xizmatining aniqlik kiritishicha, Аydarbek Saparov xato qilgan – jami 19 kishidan tahlil olingan, ulardan yetti nafari kuydirgiga chalingani tasdiqlangan, qolgan 12 nafarining natijalari manfiy chiqqan.
Maʼlumot uchun, kuydirgi – Bacillus anthracis bakteriyasi sababli yuzaga keladigan, barcha turdagi uy va yovvoyi hayvonlar hamda odamlar uchun oʼta xavfli infektsion kasallik hisoblanadi.

Два села в Атбасарском районе Акмолинской области закрыли на карантин из-за сибирской язвы. Информацию подтвердил министр сельского хозяйства Айдарбек Сапаров.
В конце июня министр здравоохранения Акмарал Альназарова сообщила, что в Атбасарском районе несколько человек заразились сибирской язвой. Тогда речь шла о четырех случаях. Состояние пациентов оценивалось как средней тяжести. Министр сообщила, что им оказывают необходимую медицинскую помощь. Проводятся противоэпидемические мероприятия. Тогда же Альназарова заявила, что карантин в районе вводить не будут.
Сегодня стало известно, что карантин в Атбасаре все-таки ввели. Как сообщил Айдарбек Сапаров, в селах, где были выявлены случаи заражения сибирской язвой, сначала ввели ограничительные меры. Там выявлено 19 случаев заражения, один человек находится в тяжелом состоянии.
"Никакого движения скота, людей - туда доступа не должно быть. Мы оградили, поставили шлагбаум. Республиканский противоэпизоотический отряд свою работу провел, начиная с дезинфекции, обработки, утилизации. Как только мы получили заключение результатов лаборатории, мы сразу ввели карантин 1 июля. 19 человек там (заболели - прим.), из них один - тяжелобольной, остальные - средней тяжести. Они находятся под наблюдением, идут на поправку все. Врачи занимаются, здравоохранение держит на контроле", - рассказал Сапаров на брифинге в правительстве.
Карантин в селах, по его словам, продлится 15 дней. После этого будут взяты новые пробы на проверку. Если наличие сибирской язвы не подтвердится, карантинные меры снимут.
Позже в министерстве уточнили, что Айдарбек Сапаров оговорился. Как уточнили в пресс-службе, анализы взяли у 19-ти человек: в семи случаях подтверждена сибирская язва, у остальных 12-ти - отрицательный результат.
Сибирская язва - особо опасная инфекционная болезнь сельскохозяйственных и диких животных всех видов, а также человека, вызываемая бактерией Bacillus anthracis.