Sun’iy intellekt olimlarga ichak yallig‘lanishini davolash uchun molekula yaratishga yordam berdi
Gonkongning Insilico Medicine biotexnologiya kompaniyasi ichak yallig‘lanish kasalliklari bilan kurashish uchun eksperimental molekula ishlab chiqilganini e’lon qildi.
Olimlarning fikricha, sun’iy intellektdan foydalanish ish vaqtini bir necha yildan 12 oygacha qisqartirishga yordam berdi.
Ichak yallig‘lanish kasalliklari ikkita nozologik shaklni o‘z ichiga oladi: yarali kolit yoki nospetsifik yarali kolit (yo‘g‘on ichak yarasi) va Kron kasalligi. Ular asosan mehnatga layoqatli yoshdagi odamlarda uchraydi, hayot sifatini og‘ir alomatlar bilan yomonlashtiradi - qorin og‘rig‘i, ichak harakati bilan bog‘liq muammolar, vazn yo‘qotish va ish qobiliyatini yo‘qotish.
Kompaniya ma’lumotlariga ko‘ra, sun’iy intellekt yordamida ishlab chiqilgan molekula klinikadan oldingi sinovlarda hayvonlarning ichak to‘sig‘i funksiyasini tiklash qobiliyatini ko‘rsatdi. Ishlab chiquvchilar ushbu molekulaga asoslangan preparat mavjud analoglarga qaraganda kamroq yon ta’sirga ega bo‘lishiga ishonishmoqda.
Ma’lumotlarga ko‘ra generativ kimyo uchun Chemistry42 sun’iy intellekt platformasidan foydalanib, kompaniya faqat ichakda ishlaydigan molekulani ishlab chiqishga muvaffaq bo‘lgan. Preparat qon oqimiga kirmaydi, bu esa nojo‘ya ta’sirlarni kamaytiradi.
Sun’iy intellekt texnologiyalari tufayli kompaniya molekulani ishlab chiqishdan boshlab klinikadan oldingi sinov uchun nomzod qilib ko‘rsatishgacha bo‘lgan butun jarayonni 12 oydan kamroq vaqt ichida yakunlay oldi, bu jarayon odatda bir necha yil davom etardi. Insilico Medicine 2025-yil boshida klinik sinovlarning birinchi bosqichi natijalarini taqdim etishni rejalashtirmoqda.

Биотехнологическая компания Insilico Medicine (Гонконг) объявила о создании экспериментальной молекулы для борьбы с воспалительными заболеваниями кишечника (ВЗК).
По словам ученых, использование искусственного интеллекта помогло сократить время работы с нескольких лет до менее чем 12 месяцев. Об этом сообщает издание South China Morning Post (SCMP).
К воспалительным заболеваниям кишечника (ВЗК) относятся две нозологические формы: язвенный колит (ЯК), или неспецифический язвенный колит (НЯК) и болезнь Крона (БК). Они преимущественно поражают лиц молодого трудоспособного возраста, ухудшая качество их жизни выраженными симптомами — болью в животе, проблемами со стулом, снижением веса и потерей работоспособности.
По данным компании, молекула, созданная с помощью искусственного интеллекта, продемонстрировала способность восстанавливать барьерную функцию кишечника в доклинических испытаниях на животных. Разработчики уверены, что препарат на основе этой молекулы будет обладать меньшим количеством побочных эффектов, чем существующие аналоги.
Генеральный директор Insilico Medicine Алекс Жаворонков рассказал, что с использованием платформы искусственного интеллекта Chemistry42 для генеративной химии компания смогла разработать молекулу, которая будет работать исключительно в кишечнике. Лекарство не будет попадать в кровоток, что минимизирует побочные эффекты.
Также с помощью другой платформы для генеративной биологии под названием PandaOmics учеными была определена оптимальная терапевтическая цель для молекулы.
Благодаря технологиям ИИ, компания смогла завершить весь процесс от разработки до номинации молекулы на доклинические испытания менее чем за 12 месяцев, в то время как обычно этот процесс занимает несколько лет. Insilico Medicine планирует представить результаты первой фазы клинических исследований в начале 2025 года.