Olimlar qon bosimini nazorat qilish usulini topdilar
Vaterloо universiteti olimlari qon bosimini nazorat qilish uchun ratsionga kaliy miqdori yuqori bo‘lgan mahsulotlarni qo‘shish muhimligini tasdiqladi.
Tadqiqot natijalari American Journal of Physiology jurnalida chop etilgan.
Tadqiqotchilarning aniqlashicha, natriyning ortiqcha miqdori - masalan, fastfud, kolbasa, sho‘r gazaklar va yarim tayyor mahsulotlarda - ayniqsa erkaklarda qon bosimini oshiradi. Ayollarga, buyraklar va tomirlar samaraliroq ishlaganligi sababli, bu uncha ta’sir ko‘rsatmaydi. Biroq, ikkala jinsda ham ratsionga kaliyni qo‘shish ko‘p tuz iste’mol qilganda ham bosimni kamaytirishga yordam beradi.
Kaliyga boy mahsulotlarga banan, ismaloq, brokkoli, shirin kartoshka, avokado, loviya va yasmiq kiradi. Mualliflarning so‘zlariga ko‘ra, aynan shunday ovqatlanish elektrolitlar muvozanatini saqlashga yordam beradi, yurakka tushadigan yukni  va gipertoniya xavfini kamaytiradi.
Tadqiqotchilarning ta’kidlashicha: nafaqat zararli narsalarni kamaytirish, balki ongli ravishda foydali narsalarni qo‘shish ham muhimdir. Kaliy miqdori yetarli bo‘lgan muvozanatli ovqatlanish yurak-qon tomir kasalliklarining oldini olishning oddiy va samarali usuli bo‘lishi mumkin.

Ученые нашли способ контролировать артериальное давление
Ученые из Университета Ватерлоо подтвердили: для контроля артериального давления важно добавлять в рацион продукты с высоким содержанием калия.
Результаты исследования опубликованы в American Journal of Physiology.
Исследователи установили, что избыток натрия — например, из фастфуда, колбас, соленых закусок и полуфабрикатов — повышает давление, особенно у мужчин. Женщины реагируют на него мягче, благодаря более эффективной работе почек и сосудов. Однако у обоих полов добавление калия в рацион помогает снизить давление даже при высоком потреблении соли.
К продуктам, богатыми калием, относятся бананы, шпинат, брокколи, сладкий картофель, авокадо, фасоль и чечевица. По словам авторов, именно такое питание помогает поддерживать баланс электролитов, снижает нагрузку на сердце и уменьшает риск гипертонии.
Исследователи подчеркивают: важно не только сокращать вредное, но и сознательно добавлять полезное. Сбалансированный рацион с достаточным количеством калия может стать простым и эффективным способом профилактики сердечно-сосудистых заболеваний.