Chikago universiteti tadqiqotchilari oʼta yupqa yurak stimulyatori ishlab chiqdi. Ushbu qurilma organizmning yurak-qon tomir yoki asab tizimining faoliyatini tartibga solish imkonini beradi.
Ayni paytda millionlab odamlar yurak stimulyatoridan foydalanadilar. Olimlarning fikricha, yangi qurilma yanada ixcham va qulay, shuningdek, ishonchliroq boʼladi.
Elektron yurak stimulyatori yorugʼlik taʼsirida ishlaydi. Bu ishlamay qolishi mumkin boʼlgan harakatlanuvchi qismlar yoki simlardan xolos boʼlish imkonini beradi.
Qurilma ikki qatlamli silikon materialdan iborat. Ular elektr zaryadini hosil qilish orqali yorugʼlik bilan reaktsiyaga kirishadi. Yuqori qatlamda koʼplab mayda teshiklar (nanopor) mavjud boʼlib, ular elektr energiyasini toʼplaydi va uning tarqalib ketishini oldini oladi.
Membrananing qalinligi atigi 1 mikrometr - inson sochidan 100 marta yupqaroq. Maydoni bir necha kvadrat santimetr. Ogʼirligi - 1/50 grammdan kam (zamonaviy yurak stimulyatori kamida besh gramm ogʼirlikda).
"Qurilma qanchalik yengil boʼlsa, u, bemorlar uchun shunchalik qulayroqdir", deb tushuntirdi ishlab chiquvchilar.
Qizigʼi shundaki, xizmat muddati tugagandan soʼng, qurilma zaharli boʼlmagan birikmalar hosil qilib, tanada eriydi. Bu esa uni olib tashlash uchun qoʼshimcha jarrohlikni oldini oladi.
Olimlar qurilmaning birinchi sinovlarini hayvonlarda oʼtkazdi. Olimlar qurilmani yanada rivojlantirish va odamlar uchun moslashtirishni rejalashtirmoqda, deb xabar beradi mir24.

Ученые создали кардиостимулятор в 100 раз тоньше человеческого волоса
Команда исследователей из Чикагского университета разработали ультратонкий кардиостимулятор. Это устройство позволит регулировать работу сердечно-сосудистой или нервной системы организма.
В настоящее время кардиостимуляторами пользуются миллионы людей. Новое устройство, по словам ученых, будет более компактным и удобным и также более надежным.
Кардиостимулятор работает под воздействием света. Это позволяет избавиться от подвижных частей или проводов, которые могут выйти из строя.
Устройство состоит из двух слоев кремниевого материала. Они реагируют на свет, создавая электрический заряд. В верхнем слое присутствует множество крошечных отверстий (нанопор), которые концентрируют электричество и не позволяют ему распространяться.
Миниатюрную гибкую мембрану можно ввести в организм через крошечный разрез. Вместо батареи предусмотрено оптоволокно.
Толщина мембраны составляет всего 1 микрометр – в 100 раз тоньше человеческого волоса. Площадь – несколько квадратных сантиметров. Вес – менее 1/50 грамма (современные кардиостимуляторы весят не менее пяти граммов).
«Чем легче устройство, тем оно, как правило, удобнее для пациентов», – пояснили разработчики.
Интересно, что после окончания срока службы устройство растворяется в организме, образуя нетоксичные соединения. Это позволяет избежать дополнительной операции по его удалению.
Ученые провели первые испытания устройства на свином сердце. В будущем разработку планируют адаптировать для людей.