Olimlarning ta’kidlashicha, deyarli bir milliard odam gerpes tashuvchisidir
Shifokorlar tomonidan o‘tkazilgan tahlil shuni ko‘rsatdiki, 376 million kishi HSV-1 gerpes virusi tashuvchisi, 519 million kishi esa HSV-2 tashuvchisi. 204 millionga yaqin odam har yili kamida bir marta infeksiyani boshdan kechiradi.
Shu bilan birga, har yili 16,8 million kishi HSV-1 gerpes virusi bilan kasallangan va 25,6 million kishi HSV-2 virusi bilan kasallangan, deyiladi tadqiqotda.
Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, gerpes virusining ushbu shakllari tarqalishining oldini olishga qaratilgan vaksina va dasturlarni ishlab chiqishga shoshilinch ehtiyoj bor.
Bu yil Shvetsiyaning Uppsala universiteti olimlari oddiy gerpes virusi bilan kasallangan odamlarda hech qachon virus bilan kasallanmaganlarga qaraganda ikki baravar ko‘p demensiya rivojlanishini aniqladilar.
Virus Alsgeymer kasalligini rivojlanish xavfini oshirishi mumkin, chunki uning parchalari tanada umr bo‘yi qoladi.
Ularning miyaga tushib, demensiya uchun xarakterli bo‘lgan beta-amiloid va tau oqsillari pilakchalarini hosil qilishiga olib kelishi haqida ba’zi dalillar bor.

Почти 850 млн людей в возрасте от 15 до 49 лет в мире являются носителями форм герпеса, которые передаются в основном половым путем. Об этом пишет ТАСС со ссылкой на исследование ученых в Sexually Transmitted Infections.
Проведенный медиками анализ показал, что 376 млн человек являются носителями вируса герпеса HSV-1, а 519 млн — HSV-2. Почти 204 млн ежегодно переносят как минимум один период обострения инфекции.
При этом ежегодно вирусом герпеса HSV-1 заражаются 16,8 млн человек, а вирусом HSV-2 — 25,6 млн человек, говорится в исследовании.
По мнению экспертов, необходимо срочно разработать вакцины и программы, направленные на предотвращение распространения перечисленных форм вируса герпеса.
В этом году ученые из Уппсальского университета в Швеции обнаружили, что люди, инфицированные вирусом простого герпеса, в два раза чаще заболевают деменцией по сравнению с теми, кто никогда не был заражен этим вирусом.
Считается, что вирус может увеличивать риск развития болезни Альцгеймера, поскольку его фрагменты остаются в организме на всю жизнь. Есть некоторые свидетельства того, что они попадают в мозг, где вызывают образование бляшек белков бета-амилоида и тау, которые характерны для деменции.