Parranda grippiga qarshi vaksina ishlab chiqaruvchi Sinergium Biotech o‘z ma’lumotlarini past va o‘rta daromadli mamlakatlar ishlab chiqaruvchilariga taqdim etadi. Bu esa pandemiya yuzaga kelgan taqdirda vaksina paydo bo‘lishini tezlashtirishga imkon beradi, deb xabar berdi Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST).
H5N1 virusiga qarshi mRNK-vaksina ishlab chiqishni boshlagan Argentina xususiy biofarmatsevtika kompaniyasi o‘z tadqiqotlari natijalarini hamkor ishlab chiqaruvchilar tarmog‘i bilan bo`lishishga tayyorligini ma’lum qildi. Tarmoq JSST tashabbusi bilan COVID-19 pandemiyasi davrida kambag‘al mamlakatlarni hayotiy muhim dori-darmonlar va tibbiy buyumlar bilan ta’minlash uchun tashkil etilgan.
Hozirgacha hamkorlar faqat JSSTdan yordam olishgan. Bu vaksina ishlab chiqaruvchisi o‘z ishlanmalarini boshqa kompaniyalar bilan ixtiyoriy ravishda baham ko‘rishga tayyor bo‘lgan birinchi holatdir.

Разработчик вакцины против птичьего гриппа Sinergium Biotech предоставит свои данные производителям в странах с низким и средним уровнем дохода, что позволит ускорить появление вакцины в случае возникновения пандемии, сообщила Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ).
Аргентинская частная биофармацевтическая компания, приступившая к разработке мРНК-вакцины против вируса H5N1, заявила о готовности поделиться результатами своих исследований с сетью партнеров-производителей. Сеть была создана по инициативе ВОЗ в период пандемии COVID-19 для обеспечения бедных стран жизненно важными препаратами и медицинскими изделиями.
До настоящего времени партнеры получали помощь только от ВОЗ. Это первый случай, когда разработчик вакцины готов добровольно поделиться своими наработками с другими компаниями.
Программа ВОЗ по передаче технологий мРНК объединяет производителей из 15 стран. Среди них — компания Biovac из Южной Африки и Institut Pasteur из Сенегала.