Birlashgan Millatlar Tashkiloti Qo‘shma Shtatlar Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti tarkibidan chiqishi haqida xabar berganini tasdiqladi. Prezident Donald Tramp tomonidan imzolangan qaror 2026-yil 22-yanvardan kuchga kiradi.
AQSH JSSTning eng yirik moliyaviy ko‘makchisi bo‘lib, umumiy byudjetining taxminan 18 foizini ta’minlaydi. Tashkilotning so‘nggi ikki yillik byudjeti 2024–25 yillar uchun 6,8 milliard dollarni tashkil etdi. Biroq, AQSH o‘z majburiyatlari doirasida JSST a’zoligidan chiqquniga qadar qancha pul to‘lashi kerakligi hozircha noma’lum.
Tramp Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotini koronavirus va sog‘liqni saqlash sohasidagi boshqa global inqirozlarda javob choralarini vaqtida ko‘ra olmagani uchun keskin tanqid qildi. U shuningdek, AQSHning pandemiya shartnomasi bo‘yicha muzokaralardagi ishtirokini tugatishni va JSST bilan ishlaydigan Amerika vakillarini chaqirib olishni buyurdi.
“Hayotiy dasturlarning amalga oshirilishini ta’minlay oladigan muqobil hamkorlarni qidiramiz”, — deyiladi farmonda.
Mutaxassislar AQSHning tarkibdan chiqishi JSSTning asosiy dasturlariga, jumladan sil, OIV/OITS va sog‘liqni saqlash sohasidagi favqulodda vaziyatlarga qarshi kurashga putur yetkazishidan qo‘rqishadi, deb yozadi Reuters agentligi.
JSST rasmiylari Vashingtonning qaroridan taassuf izhor etib, buni global salomatlik uchun jiddiy tahdid deb atadi. Tramp avvalroq 2020-yilda AQSHni JSST tarkibidan chiqarishga harakat qilgan, biroq bu jarayon Jo Bayden ma’muriyati tomonidan to‘xtatilgan edi.

ВОЗ: США выйдут из ВОЗ 22 января 2026 года
Организация Объединенных Наций (ООН) подтвердила, что Соединенные Штаты уведомили о своем выходе из Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ). Это решение, подписанное президентом Дональдом Трампом, вступит в силу 22 января 2026 года.
США, являющиеся крупнейшим финансовым донором ВОЗ, обеспечивают около 18% ее общего бюджета. Последний двухлетний бюджет организации на 2024–2025 годы составил $6,8 млрд. Однако пока неизвестно, сколько должны будут выплатить США в рамках своих обязательств до завершения выхода.
Трамп обвинил ВОЗ в ненадлежащем управлении пандемией и другими глобальными кризисами в области здравоохранения. Кроме того, он распорядился прекратить участие США в переговорах по договору о пандемии, а также отозвать американских представителей, работающих с ВОЗ.
«Мы будем искать альтернативных партнеров, которые смогут обеспечить выполнение жизненно важных программ», – говорится в указе.
Эксперты опасаются, что уход США подорвет ключевые программы ВОЗ, включая борьбу с туберкулезом, ВИЧ/СПИДом и ликвидацию чрезвычайных ситуаций в области здравоохранения, пишет агентство Reuters.
Представители ВОЗ выразили сожаление по поводу решения Вашингтона, назвав его серьезной угрозой для глобального здравоохранения. Ранее Трамп уже пытался вывести США из ВОЗ в 2020 году, но этот процесс был остановлен администрацией Джо Байдена.