Wildberries haqiqiyligi tasdiqlanmagan BFQni taqiqladi
Rossiyaning eng yirik Wildberries onlayn savdo platformasi jamoasi biologik faol qoʼshimchalar (BFQ)ni va vitamin komplekslarini sotish qoidalarini kuchaytirdi. Sotuvchilardan davlat roʼyxatidan oʼtkazilganligi toʼgʼrisidagi guvohnomaning haqiqiyligini tasdiqlashni talab qila boshladilar.
Ilgari sayt qoidalari sotuvchiga biologik faol qoʼshimchalarini davlat roʼyxatidan oʼtkazilganligi toʼgʼrisidagi guvohnomani taqdim etishga ruxsat bergan. Endi sertifikatning haqiqiyligini onlayn tasdiqlash kerak boʼladi.
Matbuot xizmatining xabar berishicha, 2022 yilning noyabrь oyidan buyon Wildberries ushbu mahsulotlar sifatini tasdiqlovchi tegishli hujjatlarni taqdim etmagan sotuvchilarning 65000 dan ortiq biologik faol qoʼshimchalar va vitamin komplekslari takliflarini saytga joylashtirishdan bosh tortgan. Hozir Wildberriesda onlayn tekshiruvdan oʼtgan 70 mingga yaqin vitamin komplekslari va biologik faol qoʼshimchalari mavjud.
Wildberries isteʼmolchilar uchun onlayn xaridlar nafaqat foydali, balki butunlay xavfsiz boʼlishini xohlashini, shuning uchun hamkorlar koʼmagida yangi IT-echimlari ishlab chiqish va tatbiq qilishda davom etishini taʼkidladi.

Wildberries запретили БАД без подтверждения подлинности
Команда крупнейшей российской торговой онлайн-площадки Wildberries ужесточила правила продажи биологически активных добавок и витаминных комплексов. От продавцов начали требовать подтверждение подлинности свидетельства о государственной регистрации.
Раньше правила площадки позволяли продавцу просто предъявить свидетельство о государственной регистрации БАД. Теперь же потребуется пройти онлайн-подтверждение подлинности сертификата.
Как сообщили в пресс-службе, с ноября 2022 года в Wildberries отказали в размещении на площадке свыше 65 000 предложений биологически активных добавок и витаминных комплексов продавцам, которые не предоставили актуальные документы, подтверждающие качество этой продукции. Сейчас на Wildberries представлено около 70 тыс. наименований БАДов и витаминных комплексов, прошедших онлайн-верификацию.
В Wildberries подчеркнули, что они хотят сделать онлайн-покупки не только выгодными, но и полностью безопасными для потребителей, поэтому при поддержке партнеров продолжают придумывать и запускать новые IT-решения.