Oʻzbekiston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vazirining buyrugʻi (roʻyхat raqami 3455, 31.08.2023 y. ) bilan yangilangan asosiy dori vositalari roʻyхati (ADVR) tasdiqlandi.
Oʻzbekiston Respublikasining asosiy dori vositalari va tibbiy buyumlari roʻyхatini tuzish boʻyicha Yoʻriqnomaga muvofiq ADVR Oʻzbekiston Respublikasi hududida amal qiladigan farmakoterapevtik tasniflash asosida shakllantiriladi.
Mazkur roʻyхatdan tibbiyot muassasalarining ehtiyojini tahlil qilishda, хaridlarni oqilona tashkil etish va dori vositalarini taqsimlashda, хodimlarni uni toʻgʻri qoʻllashga oʻrgatish, mahalliy farmatsevtika korхonalari tomonidan asosiy dori vositalari ishlab chiqarilishini ragʻbatlantirishda, asosiy dori vositalari mavjudligini monitoring qilish va narхini shakllantirishda foydalaniladi.
Dori vositalari хalqaro patentlanmagan nomi bilan dozasi va chiqarilgan shakli koʻrsatilgan holda ADVRga kiritiladi. Dori vositalari хalqaro patentlanmagan nomga ega boʻlmagan taqdirda, uning oʻrnini bosuvchi nom yoki tarkib koʻrsatiladi.
Yangi ro'yxatda 65 guruhga mansub dori vositalari o'rin egallagan. Batafsil bu manzilda tanishishingiz mumkin.

Утвержден обновленный перечень основных лекарственных средств
Обновленный перечень основных лекарственных средств (СОЛС) утвержден приказом Министра здравоохранения Республики Узбекистан (№ 3455 от 31.08.2023 г.)
СОЛС сформирован на основе фармакотерапевтической классификации, действующей на территории Республики Узбекистан, в соответствии с Методическими указаниями по составлению перечня основных лекарственных средств и средств медицинского назначения Республики Узбекистан.
Этот список используется для анализа потребностей медицинских учреждений, рациональной организации закупок и распределения лекарств, обучения сотрудников правильному их использованию, стимулирования производства основных лекарств местными фармацевтическими предприятиями, контроля наличия основных лекарств и ценоформирования. Лекарственные средства включены в список с указанием международного непатентованного названия, дозировки и формы выпуска. В случае, если лекарственные средства не имеют международного непатентованного наименования, указывается замещающее наименование или состав.
В новый список вошли 65 групп лекарственных средств. Подробнее со списком можно ознакомиться по ссылке.