Германияда антибиотиклардан нотўғри фойдаланиш оқибатида ўн минглаб одам вафот этди
Роберт Кох институти ва Вашингтон университети томонидан ўтказилган тадқиқот натижасига кўра, фақат 2019 йилнинг ўзида Германияда даволашга чидамли бактериялар (инфекциялар) сабабли тахминан 45,7 минг киши ҳаётдан кўз юмган.
Тадқиқот шуни кўрсатдики, бу ўлимларнинг 9,600 га яқини тўғридан-тўғри қаршилик билан боғлиқ бўлиши мумкин, яъни агар бактериялар чидамли бўлмаганида беморлар омон қолиши мумкин эди.
Мутасаддиларнинг таъкидлашича, бу ҳолат антибиотиклардан нотўғри ва назоратсиз фойдаланиш натижасида юзага келган бўлиб, соғлиқни сақлаш тизими учун жиддий хавф туғдирмоқда.
Жаҳон миқёсида ҳам вазият ташвишли. Соғлиқни сақлашни баҳолаш институти (IHME) томонидан ўтказилган тадқиқотга кўра, 2021 йили дунё бўйлаб антибиотикларга чидамли бактериялар сабаб бўлган инфекциялар натижасида тахминан 1,14 миллион киши вафот этган.
Олимларнинг таъкидлашича, бундай хавфли вазиятнинг асосий сабаби — антибиотикларни ортиқча ва нотўғри қўллашдир. Бу эса антибиотикларга чидамли штаммларнинг тирик қолиши ва кенг тарқалиши учун шароит яратади.
Роберт Кох институти мутахассислари таъкидлашича, «антибиотикларга чидамлиликни камайтиришнинг калити — антибиотикларни мақсадли ва тўғри қўллашдир».
Энг кўп ўлим ҳолатлари қон айланиш тизими инфекциялари, нафас йўллари яллиғланиши ҳамда қорин бўшлиғидаги яллиғланишлар натижасида юз берган.

Из-за неправильного употребления антибиотиков в Германии умерли десятки тысяч человек
По данным исследования Института Роберта Коха (RKI) и Университета Вашингтона, только в 2019 году в стране умерли около 45,7 тысячи человек в связи с инфекциями, вызванными устойчивыми к лечению возбудителями.
В RKI уточняют, что примерно 9600 смертей были прямым следствием устойчивости к антибиотикам, пишет bild.de
«Если бы пострадавшие заразились тем же самым возбудителем, но без резистентности, они, вероятно, выжили бы», — отметили исследователи.
Чаще всего к летальному исходу приводили кровотоковые инфекции, воспаления дыхательных путей и брюшной полости.
Чрезмерное использование, длительное лечение или неправильные назначения врачей создают давление, способствующее распространению устойчивости к антибиотикам.
Институт Роберта Коха призвал к усилению профилактики и принятию дополнительных мер контроля, подчеркнув, что осторожное использование антибиотиков является ключом к сдерживанию устойчивости
На мировом уровне ситуация также тревожная. Согласно исследованию Института оценки состояния здоровья IHME, в 2021 году от инфекций с резистентными бактериями скончались около 1,14 миллиона человек.
Причина кроется в чрезмерном и неправильном применении антибиотиков, отмечают ученые. Оно создает условия, в которых выживают и распространяются устойчивые к антибиотикам штаммы. В RKI подчеркивают, что «ключ к снижению антибиотикорезистентности — это целенаправленное и корректное использование антибиотиков».