Юнусободда “Электрон рецепт” модули тўлиқ йўлга қўйилади
Бугун Соғлиқни сақлаш вазирлигида бўлиб ўтган йиғилишда вазир Асилбек Худаяров ва Бош прокурор ўринбосари — департамент бошлиғи Шамсиддин Соҳибназаров ҳамда тегишли ташкилотлар раҳбарлари ва мутахассислари иштирокида “Электрон рецепт” тизимини Тошкент шаҳрининг Юнусобод туманида тўлиқ ишга тушириш ва уни бутун республикага намуна қилиш масалалари кўриб чиқилди.
Тадбирда туман бўйича тизимга бириктирилган аҳоли 359 минг нафардан зиёдни ташкил этиши таъкидланди. Айни чоғда Давлат тиббий суғуртаси жамғармаси томонидан ҳудуддаги 10 та бирламчи тиббий санитария муассасасига 8 та хусусий ва ижтимоий дорихона бириктирилган ҳамда улар ўртасида шартномалар имзоланган.
Эндиги босқичда эса “Электрон рецепт” модулини Юнусободда тўлиқ йўлга қўйиш талаб этилмоқда.
Шу боис йиғилишда ҳудуддаги мавжуд ахборот тизимларини “Электрон рецепт” модулига интеграция қилиш, агар бўлмаса, қисқа муддатда йўлга қўйиш билан боғлиқ амалий чоралар белгилаб олинди.

На совещании, состоявшемся сегодня в Министерстве здравоохранения, с участием министра Асилбека Худаярова и заместителя Генерального прокурора - начальника департамента Шамсиддина Сохибназарова, а также руководителей и специалистов соответствующих организаций, были рассмотрены вопросы полного внедрения системы "Электронный рецепт" в Юнусабадском районе города Ташкента и ее использования в качестве образца для всей республики.
На мероприятии было отмечено, что численность населения, прикрепленного к системе в районе, составляет более 359 тысяч человек. В настоящее время Фондом государственного медицинского страхования к 10 учреждениям первичной медико-санитарной помощи региона прикреплены 8 частных и социальных аптек, между которыми заключены договоры.
На следующем этапе требуется полное внедрение модуля "Электронный рецепт" в Юнусабаде.
В связи с этим на совещании были определены практические меры по интеграции существующих информационных систем региона в модуль "Электронный рецепт," а при их отсутствии - по их внедрению в короткие сроки.