Канадалик олимлар қон таҳлили орқали депрессияни аниқлаш усулини ишлаб чиқдилар
Макгилл университети (Канада) олимлари янги лаборатория таҳлили ёрдамида ўсмирларда депрессия ривожланганда қондаги миқдори ортадиган тўққизта молекулани аниқлашга эришдилар.
Ушбу молекулаларнинг миқдорига асосланиб, олимлар вақт ўтиши билан касаллик белгиларининг кучайиш хусусиятларини аниқлай олдилар.
Клиник тадқиқот натижалари депрессияни белгилари кучайишидан олдин, эрта босқичларда аниқлаш усулини ишлаб чиқиш имконини берди.
Бунда катта ёшли беморларда мазкур тўққизта молекула (микроРНК) миқдорининг ошиши кузатилмади. Бу эса ушбу биологик жараёнлар фақат ўсмирларга хос бўлиши мумкинлигини тахмин қилишга асос бўлади.
Тадқиқот доирасида қон намуналари олиниб, уларнинг молекуляр яхлитлигини сақлаш мақсадида қуритилди ва музлатилди. Намуналарни олиш, сақлаш ва ташиш жараёни осон бўлгани сабабли, бу усул клиник амалиётда кенг қўлланилиши мумкин.
Усул намуналардан микроРНКни ажратиб олиш ва кейинчалик уни таҳлил қилишни ўз ичига олади.
Тадқиқотнинг биринчи муаллифи Алиса Моргунова айтишича, олинган натижалар руҳий касалликларнинг ривожланишига ҳамроҳ бўлган дастлабки биологик ўзгаришларни кузатиш имконини берувчи усулдан амалда фойдаланиш мумкинлигини тасдиқлайди.
Тадқиқотчилар олинган натижаларни ўсмирларнинг каттароқ гуруҳлари орасида тасдиқлашни ва микроРНКнинг генетик хавф омиллари ҳамда ташқи муҳит таъсири билан ўзаро алоқа механизмларини ўрганишни режалаштирмоқдалар.

Канадские ученые разработали методику выявления депрессии по анализу крови
С помощью нового лабораторного анализа ученые из Университета Макгилла (Канада) смогли выявить в крови девять молекул, содержание которых повышается при развитии депрессии у подростков.
По содержанию данных молекул ученым удалось определить характер прогрессирования симптомов заболевания с течением времени.
Результаты клинического исследования позволили разработать методику выявления депрессии на ранних этапах до начала прогрессирования симптомов.
При этом у взрослых пациентов не наблюдалось повышения содержания указанных девяти молекул (микроРНК). Это позволяет предположить, что данные биологические процессы свойственны только подросткам.
В рамках исследования было выполнено взятие образцов крови с их последующим высушиванием и замораживанием с целью сохранения молекулярной целостности. Благодаря простоте процедуры взятия, хранения и транспортировки образцов, данный метод может широко применяться в клинической практике.
Метод предусматривает извлечение из образцов микроРНК и их последующий анализ.
По словам Алисы Моргуновой, первого автора исследования, полученные результаты подтверждают возможность практического использования метода, позволяющего отслеживать ранние биологические изменения, сопровождающие развитие психических заболеваний.
Исследователи планируют подтвердить полученные результаты на более крупных выборках подростков и изучить механизмы взаимодействия микроРНК с генетическими факторами риска и факторами влияния внешней среды.