Мия учун энг хавфли бўлган семириш тури маълум қилинди
Инсон танасидаги ёғнинг нафақат миқдори, балки унинг қаерда тўпланиши ҳам мия ҳолатига ва ақлий қобилиятга (фикрлашга) таъсир кўрсатади. Буюк Британия биобанкининг 18 мингдан зиёд катта ёшли кўнгиллилари маълумотларини ўрганиб чиққан олимлар шундай хулосага келишди.
Тадқиқот натижалари Nature Mental Health (NMH) журналида чоп этилган. Одатда семириш даражасини баҳолаш учун тана вазни индексидан (ТВИ) фойдаланилади, бироқ бу кўрсаткич ёғ тўқималарининг тана бўйлаб қандай тақсимланганини кўрсатиб беролмайди. Ваҳоланки, тананинг турли қисмларидаги ёғ саломатликка турлича таъсир қилиши мумкин.
Гонконг политехника университети олимлари айни шу мақсадда ўтказган тадқиқотда ўртача ёши 62 ёш атрофида бўлган 18 мингдан ортиқ инсон иштирок этди. Олимлар махсус рентген аппарати ёрдамида иштирокчиларнинг қўллари, оёқлари, гавдаси ва қорин бўшлиғидаги ички аъзолар атрофида тўпланган ёғ — яъни висцерал ёғ миқдорини ўлчашди. Шундан сўнг, қатнашчилар миянинг МРТ текширувидан ўтишди ҳамда хотира, маълумотни қайта ишлаш тезлиги ва фикрлаш қобилиятини баҳоловчи қатор тестларни топширишди.
Таҳлиллар шуни кўрсатдики, турли хил ёғ тўпланиши миядаги турлича ўзгаришлар билан боғлиқ экан. Улар орасида энг хавфлиси висцерал ёғ бўлиб чиқди. Айнан у миянинг оқ моддаси — яъни асаб тизимининг турли бўлимлари ўртасида сигнал узатишни таъминловчи асаб толалари тармоғининг ёмонлашишига кучли таъсир кўрсатган. Танасида висцерал ёғ миқдори кўп бўлган одамларда асаб толалари зичлигининг камайиши, мия тўқималарида суюқлик тўпланиши ва уларнинг фаолияти бузилиши аломатлари аниқланди.
Шунингдек, тадқиқотчилар нейрон тармоқларининг қариш даражасини кўрсатувчи «мия ёши»ни ҳам ҳисоблаб чиқишди. Маълум бўлишича, ортиқча ёғнинг ақлий қобилиятни сусайтиришига айнан миянинг муддатидан олдин тез қариши асосий сабаб бўлар экан. Ўтказилган барча тестларда хотира ва фикрлашга энг катта салбий таъсирни яна ўша — висцерал ёғ кўрсатди.
Олимларнинг таъкидлашича, бу маълумотлар ёш ўтиши билан мия фаолияти ёмонлашиши хавфини баҳолашда муҳим ҳисобланади.

Назван тип ожирения, наиболее опасный для мозга
Не только количество жира в организме, но и место его накопления влияет на состояние мозга и когнитивные способности человека. К такому выводу пришли ученые, проанализировавшие данные более 18 тысяч взрослых участников британского биобанка.
Исследование опубликовано в журнале Nature Mental Health (NMH). Обычно для оценки ожирения используют индекс массы тела (ИМТ), однако этот показатель не отражает распределение жировой ткани. Между тем жир в разных частях тела может по-разному влиять на здоровье. Группа ученых под руководством Аньци Цю из Гонконгского политехнического университета решила выяснить, как жировые отложения в различных областях тела связаны со структурой и функцией мозга.
В исследование вошли более 18 тысяч человек со средним возрастом около 62 лет. С помощью двухэнергетической рентгеновской абсорбциометрии ученые измерили количество жира в руках, ногах, туловище и вокруг внутренних органов брюшной полости — так называемого висцерального жира. Затем участники прошли несколько видов магнитно-резонансной томографии мозга и серию когнитивных тестов, оценивающих память, скорость обработки информации, способность к рассуждению и исполнительные функции.
Анализ показал, что разные типы жировых отложений связаны с различными изменениями мозга. Наиболее неблагоприятным оказался висцеральный жир. Именно он сильнее всего коррелировал с ухудшением состояния белого вещества мозга — сети нервных волокон, обеспечивающих передачу сигналов между различными отделами нервной системы. У людей с большим количеством висцерального жира ученые обнаружили признаки снижения плотности нервных волокон, накопления жидкости в тканях мозга и нарушения их организации.
Исследователи также рассчитали так называемый «возраст мозга» — показатель, отражающий степень старения нейронных сетей. Оказалось, что именно ускоренное старение мозга служит основным механизмом, через который избыток жира ухудшает когнитивные способности. Во всех проведенных тестах наиболее выраженное негативное влияние на мышление и память вновь демонстрировал висцеральный жир.
Ученые считают, что полученные данные показывают: для оценки рисков возрастного ухудшения работы мозга важно учитывать не только общий вес человека, но и то, где именно в организме накапливается жировая ткань.