Олмос ёрдамида саратонни аниқлаш усули топилди
Буюк Британиядаги Уорик университети олимлари олмос асосидаги янги датчик ёрдамида саратон метастазларини аниқлаш усулини ишлаб чиқди.
Бу ҳақдаги тадқиқот “Physical Review Applied” журналида эълон қилинди. Қайд этилишича, саратон ҳужайралари лимфа тизими орқали бошқа аъзоларга тарқалиши мумкин. Лимфа тугунлари зарарланганини аниқлаш учун шифокорлар турли тестлардан фойдаланишади, бу эса даволаш стратегиясини белгилашда муҳим аҳамиятга эга. Ҳозирги усулларда радиоактив маркерлар ёки кўк бўёқлар қўлланилади. Аммо радиофармацевтик моддалар ҳамма клиникаларда мавжуд эмас, бўёқ эса беморларнинг қарийб 1 фоизида аллергик реакцияга сабаб бўлади.
Британиялик физикларнинг янги қурилмаси ихчам, портатив ва хавфсиз. У олмоснинг ноёб хусусиятларига асосланади: NV-марказлар (азот атомлари ва бўшлиқлардан ҳосил бўлган кристалл панжара нуқсонлари) энг кичик магнит майдон ўзгаришларини ҳам қайд этиши мумкин. Сенсор темир оксиди нанопартикуллари бўлган магнит суюқликка реакция қилади. Уни ўсмага юбориш орқали метастазлар қайси лимфа тугунларига тарқалганини кузатиш ва жарроҳлик пайтида аниқроқ олиб ташлаш мумкин бўлади.
“Биз сенсорга уланган бош қисмини атиги 10 мм гача кичрайтира олдик – бу эндоскопия ва лапароскопияда фойдаланиш учун етарлича ихчам бўлган биринчи олмосли қурилма”, дейди тадқиқот муаллифи Алекс Ньюман.
Қурилма 0,5 мм куб ҳажмдаги микро-олмос ва кичик доимий магнит ёрдамида ишлайди, шу сабабли қўшимча катта электроника талаб этилмайди. Шифокорлар янгиликни юқори баҳолаган.
“Мен кўкрак бези саратони давосида мунтазам равишда магнитли навигациядан фойдаланаман. Бу анъанавий усулларда устунлик беради. Шунинг учун Уорик университети билан ҳамкорлик ва магнит технологияларни янада такомиллаштириш жуда муҳим”, дейди Ковентри ва Уорик шифохонаси жарроҳи Стюарт Робертсон.
Мутахассислар келажакда ушбу сенсор ўпка, жигар, ичак ва қизилўнгачдаги ўсма турларини аниқлашда ҳам қўлланиши мумкин, деб ҳисобламоқда.

Ученые Университета Уорика разработали новый датчик на основе алмаза, который помогает обнаруживать метастазы рака, отслеживая движение магнитной жидкости в организме.
Работа опубликована в журнале Physical Review Applied (PRA). Клетки опухоли могут распространяться через лимфатическую систему в другие органы. Чтобы выяснить, поражены ли лимфоузлы, врачи применяют специальные тесты — именно они определяют дальнейшую тактику лечения. Сейчас для поиска метастазов используют радиоактивные маркеры или синие красители. Однако у обоих методов есть недостатки: радиофармпрепараты доступны не во всех клиниках, а краситель вызывает аллергическую реакцию примерно у одного процента пациентов.
Новый прибор британских физиков — компактный, портативный и безопасный. Он основан на уникальных свойствах алмазов: так называемые NV-центры (дефекты решетки с атомом азота и вакансией) позволяют кристаллу улавливать малейшие изменения магнитного поля. Сенсор реагирует на магнитную жидкость с наночастицами оксида железа, которую вводят в опухоль. По ее пути можно проследить, какие лимфоузлы поражены, и точнее удалить их во время операции.
«Мы сумели уменьшить головку сенсора до 10 мм — это первый алмазный прибор, который достаточно мал для использования в эндоскопии и лапароскопии», — рассказал ведущий автор работы Алекс Ньюман.
Компактность достигается за счет использования микроскопического алмаза объемом всего 0,5 мм³ и небольшого постоянного магнита, прикрепленного к наконечнику зонда. Благодаря этому устройство обходится без громоздкой электроники.
Сами врачи уже оценили потенциал новинки.
«Я регулярно использую магнитную навигацию в лечении рака груди — она дает преимущества перед традиционными методами. Поэтому сотрудничество с Университетом Уорика и работа над совершенствованием магнитных технологий крайне важны», — отметил хирург Стюарт Робертсон из больницы Ковентри и Уорика.
Разработчики считают, что в будущем сенсор можно будет применять и при других видах опухолей — легких, печени, кишечника и пищевода.