Ҳиндистон Соғлиқни сақлаш ва оила фаровонлиги вазирлиги йўтал сиропларини таҳлил қилиш натижалари тўғрисида ҳисобот эълон қилди - жами 7000 дан ортиқ намуналар олинди ва ўрганилди. Улардан 335 таси соғлиқ учун хавфли - диэтиленгликол ва этиленгликол заҳарли моддалар топилган. Улар сифат стандартига жавоб бермаслиги аниқланди, деб ёзади The Economic Times газетаси.
Тадқиқотлар Гиёҳванд моддаларни назорат қилиш марказий ташкилоти томонидан ўтказилди.
Эслатиб ўтамиз: Ҳиндистон ҳукумати давлат лабораторияларига маҳаллий компаниялар томонидан экспортга мўлжалланган йўтал сироплари намуналарини синовдан ўтказишга бўйруқ чиқарган. Ушбу чора 2022 йилда бир нечта мамлакатларда - Гамбия, Ўзбекистон, Камерунда истеъмолчи-болалар ўртасида содир бўлган оммавий заҳарланишлар ва унинг ортидан келиб чиққан ўлим ҳолатлари боғлиқ.
Ҳиндистон Соғлиқни сақлаш вазирлигининг тушунтиришича, 2022-йил декабр ойидан буён 162 та дори ишлаб чиқарувчи заводда ўтказилган текширувда " олиб келинаётган хомашё синовдан ўтказилмагани” аниқланган. Ҳиндистондаги 8500 та кичик дори заводларининг чорак қисмидан камроғи Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти томонидан белгиланган халқаро дори ишлаб чиқариш стандартларига жавоб беради.

СМИ: около 5% образцов индийских сиропов от кашля из 7000 проверенных имели опасные токсины
Министерство здравоохранения и благосостояния семьи Индии выпустило доклад о результатах анализа сиропов от кашля – всего было взято и изучено свыше 7000 образцов. Из них 335 оказались с примесями опасных для здоровья веществ – диэтиленгликоля и этиленгликоля. Они признаны не соответствующими стандарту качества, сообщает газета The Economic Times.
Исследования проводились Центральной организацией по контролю за стандартами на лекарственные средства. Напомним: индийские власти обязали государственные лаборатории проверять образцы сиропов от кашля производства местных компаний, предназначенных для экспорта. Мера продиктована массовыми смертельными отравлениями среди потребителей-детей, которые произошли в нескольких странах в 2022 году – Гамбии, Узбекистане, Камеруне.
Как поясняли в Министерстве здравоохранения Индии, проверки 162 заводов по производству лекарств, проведенные с декабря 2022 года, выявили «отсутствие тестирования поступающего сырья». Менее четверти из 8500 малых лекарственных заводов Индии отвечают международным стандартам производства лекарств, установленным Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ).