Pfizer Zantac даъволарини ҳал қилиш учун 250 миллион доллар тўлайди
Pfizer ўзининг жиғилдон қайнашига қарши дорисиr Zantac (ранитидин) препаратини қабул қилгандан кейин саратон хавфи ошганлиги туфайли компанияга қарши қўзғатилган 10 000 дан ортиқ даъволарини ҳал қилиш учун 250 миллион долларгача тўлашга рози бўлди. Бу ҳақда Британиянинг Financial Times газетаси ёзмоқда.
Фармацевтика гиганти ва Aмерика штатлари ўртасида тузилган келишувлар Zantac билан боғлиқ суд жараёнларининг фақат бир қисмини ҳал қилади. Молиявий тафсилотлар ҳали тўлиқ ошкор этилмаган.
Zantac биринчи марта 1983 йилда регуляторлар томонидан тасдиқланган. 1988 йилда унинг йиллик сотуви 1 миллиард доллардан ошганидан кейин у дунёдаги энг кўп сотиладиган дори воситаларидан бирига айланди. Препаратга бўлган ҳуқуқлар кейинчалик Pfizer га, кейин Boehringer Ingelheim га ўтказилди ва 2017 йилда улар Sanofi компаниясига сотилган.
Бироқ, 2020 йилда AҚШ озиқ-овқат ва фармацевтика идораси (ФДA) ракета ёқилғиси ва мойлаш материалларини ишлаб чиқаришда қўлланиладиган канцероген NDMA (N-нитрозодиметиламин) топилганлиги сабабли Zantac ва унинг женерикларини бозордан олиб ташлашни талаб қилди. Ушбу модда соғлиқ учун хавфли бўлиб, турли хил ҳайвонларда саратон касаллигини келтириб чиқаради. Ушбу модданинг бир миллиграмдан кам дозаси ҳам саратон ўсмаларининг ривожланишига олиб келади.
Pfizer 1998 йилдан 2006 йилгача жиғилдон қайнашига қарши дори сотган. Фармацевтика гиганти саратон касаллигининг пайдо бўлиши ва препаратни рецепт бўйича қабул қилиш ўртасида ҳеч қандай боғлиқлик йўқлигини таъкидлашда давом этмоқда.
Ўтган ой Sanofi компаниянинг дори-дармонларини қабул қилиш саратон хавфини келтириб чиқариши билан боғлиқ 4 минг даъвони ҳал қилишга муваффақ бўлди, лекин шартноманинг молиявий шартларини ошкор қилмаган.

Pfizer выплатит до 250 млн долл. для урегулирования судебных исков по «Зантаку»
Pfizer заключила соглашения с американскими штатами об урегулировании более 10 тыс. судебных исков, связанных с риском возникновения рака при приеме препарата «Зантак» (ранитидин). Компания сообщила, что выплатит до 250 млн долл.
Pfizer согласилась выплатить до 250 млн долл. для урегулирования более 10 тыс. судебных исков в США, поданных в отношении компании в связи с рисками возникновения рака после приема ее препарата для лечения изжоги «Зантак» (ранитидин). Об этом пишет британская газета Financial Times со ссылкой на источники, пожелавшие сохранить анонимность.
Соглашения, заключенные между фармгигантом и американскими штатами, урегулируют лишь часть судебных дел, связанных с «Зантак». Финансовые детали пока не разглашаются полностью.
«Зантак» был впервые одобрен регулятором в 1983 году. В 1988-м он стал одним из самых продаваемых лекарств в мире после того, как ежегодный объем его продаж превысил 1 млрд долл. Первоначально патент на препарат принадлежал британской компании GSK. Позднее права на лекарственное средство перешли Pfizer, затем Boehringer Ingelheim, а в 2017 году были проданы Sanofi.
Однако в 2020 году Управление по санитарному надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов США (FDA) потребовало изъять «Зантак» и его дженерики с рынка из-за обнаружения в лекарственном средстве канцерогена NDMA (N-нитрозодиметиламин), который используют в производстве ракетного топлива и смазочных материалов. Это вещество является опасным для здоровья и вызывает рак у различных видов животных. Даже однократное воздействие дозой менее миллиграмма этого вещества приводит к развитию раковых опухолей.
Pfizer продавала лекарство от изжоги с 1998 по 2006 год. Фармгигант продолжает настаивать на отсутствии связи между возникновением раковых заболеваний и приемом препарата по назначению.
В прошлом месяце Sanofi также смогла урегулировать 4 тыс. судебных исков, связанных с возможным риском рака от приема ее препарата, но не раскрыла финансовые условия договора.