Таъминотдаги қийинчиликларга қарамай, Wegovy яна савдо рекордларини янгилади.
Умуман олганда, Novo Nordisk 2023 йилнинг иккинчи чорагида "фахрланса арзийди", деди компаниянинг Шимолий Америка бўлими раҳбари Дуг Ланга.
Биринчидан, Novo савдоси 30 фоизга ошиб, тахминан 15,9 миллиард долларни ташкил этди. Бу "сўнгги 20 йил ичида биз кўрган энг юқори чораклик ўсиш", деди Ланга.
Ушбу натижага биринчи навбатда, GLP-1 тоифасидаги дорилар, жумладан, Ozempic ва Rybelsus номли диабетга қарши дорилар, шунингдек, компаниянинг янги ортиқча вазнга қарши Wegovy препаратига бўлган талаблар сабабчи бўлди.
Қандли диабет ва семириб кетишга қарши дори-дармонлар савдоси уч ой давомида 37 фоизга ошиб, 14,6 миллиард долларга етди, GLP-1 диабетдан тушган даромад эса 50 фоизга ошди, дейилади компания пресс-релизида. Шу билан бирга, семиришни даволаш 157 фоизга ўсиб, 18,1 миллиард дания кронасини ташкил этди, шу жумладан Wegovyʼдан — 1,1 миллиард доллар. Бу Wegovy чоракда биринчи марта блокбастер чегарасини босиб ўтганини англатади.
Дуг Ланганинг сўзларига кўра, препаратга бўлган талаб "ақл бовар қилмайдиган" даражага етди. Компания таъминотни кўпайтириш ва дорининг барча беш дозасини ишлаб чиқаришда давом этмоқда, дея қўшимча қилди Ланга. "Бироқ, бизнинг таъминот занжиримизда ҳали ҳам жиддий босим мавжуд", деди у.

Продажи лекарства от ожирения компании Novo Nordisk преодолели отметку в $1 млрд за один квартал
В целом Novo Nordisk во втором квартале 2023 года «есть чем гордиться», прокомментировал глава североамериканского подразделения компании Дуг Ланга.
Во-первых, продажи Novo выросли на 30% до около 15,9 млрд долларов. Это знаменует собой «самый высокий квартальный рост, который мы видели за последние 20 лет», — сказал Ланга.
Эти продажи обусловлены в первую очередь препаратами класса GLP-1, который включает в себя известные лекарства от диабета Ozempic и Rybelsus, а также более новое предложение компании по борьбе с ожирением Wegovy.
Продажи лекарств для лечения диабета и ожирения выросли на 37% до 14,6 млрд долларов за трехмесячный период, при этом доходы от диабета GLP-1 выросли на 50%, говорится в пресс-релизе Novo. Тем временем лечение ожирения выросло на колоссальные 157% до 18,1 млрд датских крон, в том числе 1,1 млрд долларов от Wegovy. Это первый случай, когда Wegovy преодолел порог блокбастера за один квартал.
По словам Дуга Ланга, спрос на препарат «просто невероятный». Ланга добавил, что компания продолжает увеличивать поставки и производить все пять доз препарата. «Тем не менее, на нашу цепочку поставок все еще остается значительное давление», — предупредил он.
Компания скорректировала свой прогноз и ожидает роста продаж от 27% до 33% по сравнению с первоначальной оценкой в 24-30%.