Инсултьга қарши янги дорилар ишлаб чиқилди
Neuro-Innovators (AҚШ) биотехнология тадқиқотчилари Сполдинг реабилитация касалхонаси билан ҳамкорликда инсултьга қарши терапия учун янги дорилар комбинациясини ишлаб чиқдилар. Бу ҳақда MedicalXpress маълум қилди.
Neuro-Innovators NIV-001 терапияси миядаги қон томирларининг ёрилиши ёки блокланиши натижасида инсултьга учраган беморларда йўқолган функцияни яхшилаш ва тиклашга қаратилган.
Озиқ-овқат ва фармацевтика идораси (ФДA) томонидан тасдиқланган учта дори комбинацияси инсултьдан кейин турли хил ҳаракат бузилиши бўлган 40 беморга кунига бир таблеткадан берилади. Беморлар дориларни стандарт реабилитация протоколларидан ўтаётганда қабул қилишади.
Терапияга киритилган дорилар миянинг нейроопластиклигини ошириш ва жароҳатлардан кейин даволанишни тезлаштириш учун мўлжалланган. Комбинация дастлабки синовларда юқори самарадорликни кўрсатди ва беморларнинг ҳаёт сифатини сезиларли даражада яхшилаш потенциалига эга.
Калифорнияда жойлашган Инсультдан хабардорлик жамғармаси маълумотларига кўра, биргина Қўшма Штатларда ҳар йили 750 000 га яқин одам инсультдан азият чекади ва 7 миллиондан ортиқ инсультни бошдан ўтказганларнинг учдан икки қисми ногирон бўлиб қолмоқда.

Разработаны новые лекарства против инсульта
Исследователи-биотехнологи компании Neuro-Innovators (США) в сотрудничестве с реабилитационной больницей Сполдинг разработали новую комбинацию лекарств для терапии против инсульта. Об этом сообщается в пресс-релизе на сайте MedicalXpress.
Терапия Neuro-Innovators NIV-001 направлена на улучшение и восстановление утраченных функций у пациентов, перенесших инсульт в результате разрыва или закупорки сосуда в головном мозге.
Комбинация из трех препаратов, одобренных Управлением по контролю за продуктами и лекарствами (FDA), будет назначаться по одной таблетке в день 40 пациентам с различными двигательными нарушениями после инсульта. Пациенты будут принимать лекарства во время прохождения стандартных протоколов реабилитации.
Препараты в составе терапии предназначены для повышения нейропластичности мозга и ускорения заживления после травм. Комбинация показала высокую эффективность в предварительных тестах и имеет потенциал для значительного улучшения качества жизни пациентов.
По данным Фонда осведомленности об инсульте, некоммерческой организации в Кэмпбелле (штат Калифорния), в одних только США ежегодно около 750 тысяч человек страдают от инсульта, а две трети более чем из 7 миллионов человек, переживших инсульт, остаются инвалидами.