Росздравнадзор дори-дармонларни сотадиган 140 мингга яқин веб-сайтлар ишини таҳлил қилди ва ноқонуний савдо қилган 94 мингдан ортиқ сайтни блоклади. Бу ҳақда Росздравнадзор маълум қилди.
«Росздравнадзор 20 йилдан ортиқ вақт давомида беморларнинг манфаатларини ҳимоя қилади. Бизнинг муҳим вазифаларимиздан бири дори воситаларининг интернет тармоғида сотилиши ҳақидаги маълумотларни назорат қилиш ва нопок сайтларни ўз вақтида блокировка қилишдир. Ушбу чора қалбаки ва қалбакилаштирилган тиббий маҳсулотларнинг беморларга йетиб бориши хавфини камайтиришга қаратилган”, — деди бошқарма бошлиғи.
Бундан ташқари, унинг сўзларига кўра, 2024 йилда Росздравнадзор 230 га яқин сифатсиз дори воситаларини блокировка қилишга қарор қилган. Бундан ташқари, Россия Ички ишлар вазирлиги билан биргаликда ўтказилган 300 дан ортиқ тадбирлар натижасида қарийб 8,4 миллион дона сифатсиз, қалбакилаштирилган ва контрафакт тиббий маҳсулотлар аниқланган, бу йил давомида муомалага киритилган тиббий маҳсулотларнинг 0,047 фоизини ташкил этади.

Росздравнадзор заблокировал более 94 тысяч сайтов с нелегальными лекарствами
Росздравнадзор проанализировал работу порядка 140 тысяч сайтов по продаже лекарств и заблокировал более 94 тысяч тех, что торговали нелегально. Об этом сообщил Росздравнадзор.
«Росздравнадзор уже более 20 лет стоит на страже интересов пациентов. Одна из наших важных задач – мониторинг информации о продаже лекарственных препаратов в сети Интернет и своевременная блокировка недобросовестных сайтов. Эта мера направлена на снижение риска попадания к пациенту фальсифицированной и контрафактной медицинской продукции», – заявила глава ведомства.
Кроме того, по ее словам, в 2024 году Росздравнадзор принял решение о блокировке около 230 серий недоброкачественных лекарственных препаратов. Кроме того, в результате более 300 совместных мероприятий с МВД России было выявлено порядка 8,4 млн штук недоброкачественных, фальсифицированных и контрафактных медицинских изделий, что составляет 0,047% от введенных за год в гражданский оборот медизделий.