Aмерика компанияси Gilead Sciences, Inc. одамнинг иммунитет танқислиги вируси (ОИВ) га қарши 100% самарадорликка эга вакцина яратилганини эълон қилди. Тадқиқотда қатнашган бир неча минг аёлларнинг ҳеч бири янги ленакапавир препаратини қабул қилганидан кейин ОИВ билан касалланмаган. Бироқ, вакцинанинг йиллик дозаси нархи 40 000 доллардан ошади.
Gilead Sciences, Inc. компанияси томонидан ўтказилган 3-босқич клиник синови натижалари шуни кўрсатдики, йилига икки марта қабул қилинадиган янги инъекцион дори – ленакапавир ОИВ инфекциясининг олдини олишда 100 фоиз самарали бўлиб, барча мавжуд дорилардан устундир. Тадқиқотда Жанубий Aфрика ва Угандада 16 ёшдан 25 ёшгача бўлган 5300 дан ортиқ аёл иштирок этди. Aгар ушбу дори тасдиқланса, у профилактиканинг бир қисмига айланади.
Ленакапавир - капсид парчаланишининг ингибитори ҳисобланади. Капсид - бу вирусли генетик материални ҳимоя қилувчи ва уни инфекцияланган ҳужайрага ташишга ёрдам берадиган оқсил қобиғи. Ҳужайрага киргандан сўнг, капсид тўкилади, вирус геноми ҳужайранинг цитоплазмасига чиқарилади ва вирус ўз нусхасини олиш учун ҳужайра ресурсларидан фойдалана бошлайди.
Шу билан бирга, ленакапавир инъекциясини олган 2134 нафар аёл орасида ОИВ инфекциясининг бирорта ҳам ҳолати қайд этилмаган.
Мустақил маълумотлар мониторинги қўмитасининг дастлабки натижаларга асосланиб, тадқиқотнинг жорий босқичини эрта тугатишни ва барча тадқиқот иштирокчиларига ленакапавирни беришни тавсия қилди. Ушбу қарор препаратни қабул қилганларда сезиларли ножўя реакциялар кузатилмаганлиги, шу билан бирга препаратнинг минимал миқдордаги дозалари билан кўпроқ самарадорлик кўрсатганлигига асосланади.
Ленакапавирнинг тижорат номи Sunlenca. Препаратнинг дастлабки дозалари терапевтик даражага тезда эришиш учун оғиз орқали ва инъекция шаклида берилади, сўнгра танадаги вируснинг аниқланмайдиган паст даражасини сақлаб қолиш учун ҳар олти ойда бир марта инъекция қилинади. Sunlenca инъекциялари ва таблеткалари терапиянинг биринчи йили учун 42 250 доллар, кейин эса ҳар йили 39 000 доллар туради.
ОИВни тўлиқ даволаш мумкин эмас, чунки вируснинг яширин резервуарлари инсон танасида қолади, аммо антиретровирус препаратлар билан даволашнинг етишмаслиги 10-12 йилдан кейин юзага келадиган орттирилган иммунитет танқислиги синдроми (ОИТС) деб аталадиган терминал босқичига олиб келади.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти маълумотларига кўра, 2023 йилга келиб, дунё бўйлаб ОИТС сабаб 40,4 миллиондан одам вафот этган ва тахминан 39 миллион одам ОИВ билан касалланган. Уларнинг йиллик ўсиши 1,5 млн кишини ташкил этмоқда. Улардан 29,8 миллион киши ретровирусга қарши даво олади.
Ўзбекистонда ОИВ инфекциясининг биринчи ҳолати 1987 йилда қайд этилган. Шу пайтдан бошлаб 2022 йилнинг 1 январигача 71 мингга яқин ҳолат қайд этилган, ОИВ инфекцияси билан касалланиб ўлганлар сони 23 мингга яқинни ташкил этган. 2022 йил декабрь ҳолатида Ўзбекистонда 45 мингга яқин ОИВ инфекцияси билан касалланган одам яшаётгани, уларнинг 55 фоизи эркаклар ва 45 фоизи аёллар экани маълум қилинганди.

Создано революционное лекарство против ВИЧ. Уже доказана его стопроцентная эффективность.
Американская компания Gilead Sciences, Inc. заявила о создании вакцины от вируса иммунодефицита человека (ВИЧ) со стопроцентной эффективностью. После приема нового препарата ленакапавир ни одна из нескольких тысяч женщин, участвовавших в исследовании, не заразились ВИЧ. Однако стоимость годовой дозы вакцины превышает 40 тысяч долларов. «Лента.ру» рассказывает о том, действительно ли ученым удалось найти лекарство от ВИЧ.
Результаты клинического испытания третьей фазы, проведенные компанией Gilead Sciences, Inc., показало, что новый инъекционный препарат ленакапавир, принимаемый два раза в год, на 100 процентов эффективен в предотвращении заражения ВИЧ и превосходит все имеющиеся препараты. В исследовании приняли участие более 5300 женщин в возрасте от 16 до 25 лет в Южной Африке и Уганде. Если этот препарат будет одобрен, то он станет частью доконтактной профилактики и будет препятствовать инфицированию вирусом половым путем у каждого, кто сделал инъекцию.
Ленакапавир является ингибитором расщепления капсида. Капсид представляет собой белковую оболочку, которая защищает вирусный генетический материал и помогает транспортировать его в заражаемую клетку. После попадания в клетку капсид сбрасывается, вирусный геном высвобождается в цитоплазму клетки и вирус начинает использовать ресурсы клетки для собственного копирования. Другие препараты доконтактной профилактики (PrEP), такие как Truvada и Descovy, работают с помощью другого механизма: они ингибируют обратную транскриптазу -- фермент, который встраивает гены вируса в ДНК клетки-хозяина.
Среди 2134 женщин, которым делали инъекции ленакапавира, не было зарегистрировано ни одного случая заражения ВИЧ.
Независимый комитет по мониторингу данных, основываясь на предварительных результатах, рекомендовал досрочно прекратить текущую фазу исследования и предоставить ленакапавир всем участникам исследования. Это решение было основано на том, что никаких существенных побочных реакций у принимавших препарат не наблюдалось, тогда как сам препарат продемонстрировал большую эффективность при минимальном количестве требуемых доз.
Ленакапавир имеет коммерческое название Sunlenca. Начальные дозы препарата назначаются в виде пероральных таблеток и инъекций для быстрого достижения терапевтического уровня, после чего для поддержания неопределяемого низкого уровня вируса в организме необходимо делать инъекции каждые шесть месяцев. Инъекции и таблетки Sunlenca будут стоить 42 250 долларов в первый год терапии и 39 000 долларов в каждый последующий год.
Однако Gilead Sciences, Inc обещают сделать препарат более доступным, когда станут известны результаты других исследований, в том числе тех, в которых участвуют мужчины.
ВИЧ нельзя излечить полностью, поскольку в организме человека остаются скрытые резервуары вируса, однако отсутствие лечения антиретровирусными препаратами приводит к тому, что через 10-12 лет наступает терминальная стадия, называемая синдромом приобретенного иммунного дефицита (СПИД).
По данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), к 2023 году СПИД, вызванный ВИЧ, унес жизни приблизительно 40,4 миллиона человек, и приблизительно 39 миллионов человек были инфицированы ВИЧ по всему миру. Из них 29,8 миллиона человек получают антиретровирусное лечение.
Первый случай ВИЧ-инфекции был зарегистрирован в Узбекистане ещё в 1987 году. С момента первого выявления ВИЧ-инфекции по 1 января 2022 года было зарегистрировано всего около 71 000 случаев, а число умерших среди ВИЧ-инфицированных составляет около 23 000 случаев. Число людей с ВИЧ в Узбекистане составляет около 45 тысяч, основной их возраст — 30−49 лет.