ССВ: ОИВга чалинган беморлар 22 турдаги вирусга қарши дорилар билан бепул таъминланади
Президентимиз бошчилигида фтизиатрия ва пульмонология соҳасини ривожлантириш, ОИТС касаллигининг олдини олиш масалалари бўйича ўтказилган йиғилишда:
• ОИВ инфекцияси бўйича текширувни кенгайтириб, 3 миллион аҳолини қамраб олиш чоралари белгиланди.
• Бундай беморлар 22 турдаги вирусга қарши дорилар билан бепул таъминланади.
• Ҳудудий ОИТС маркази ва туманлараро лабораторияларни таъмирлаш, уларни замонавий тиббий ускуналар билан жиҳозлашга масъуллар бириктирилди.
• Тиббиётнинг бирламчи бўғини ходимларини ОИВ инфекцияси бўйича малакасини ошириш, аҳоли ўртасида касаллик ва унинг оқибатлари тўғрисида тушунтириш ишларини кучайтириш муҳимлиги қайд этилди.
• Якунда фтизиатрия, пульмонология ва ОИТС йўналишларида дастурий қарорлар лойиҳаларини ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.

Минздрав: пациенты с ВИЧ будут бесплатно обеспечиваться противовирусными препаратами 22 видов
На совещании по вопросам развития фтизиатрии и пульмонологии, профилактики СПИДа, проведенном накануне Президентом нашей страны:
• Определены меры по расширению обследований на ВИЧ-инфекции, которые охватят 3 миллиона человек.
• ВИЧ-инфицированные будут бесплатно обеспечиваться противовирусными препаратами 22 видов.
• Назначены ответственные лица за снабжение региональных центров и межрайонных лабораторий по СПИДу, оснащение их современной медицинской аппаратурой.
• Отмечена важность повышения квалификации работников первичного звена здравоохранения в вопросах ВИЧ-инфекции, усиления среди населения разъяснительной работы о данном заболевании и его последствиях.
• Поставлена задача разработать проекты программных документов по совершенствованию служб фтизиатрии, пульмонологии и профилактики СПИДа, с учетом данных поручений.