Машҳур La Roche-Posay ҳуснбузарга қарши крем таркибида рухсат этилган меъёрдан ортиқча хавфли бензол моддаси борлиги аниқланди.
Бензолнинг кўп миқдори лейкемия ва бошқа оғир қон касалликларини келтириб чиқариши мумкин. Ҳозирда косметика воситаси зудлик билан чакана савдодан олиб ташлаш чоралари кўрилмоқда.
Крем таркибидаги бензол қаердан пайдо бўлган?
La Roche-Posay брендига эгалик қилувчи L'oreal компанияси заҳарли модда излари Effaclar Duo юз кремининг фақат битта партиясида топилганини маълум қилди. Шунга қарамай, француз ишлаб чиқарувчиси сотувчиларда мавжуд бўлган барча заҳираларни чакана савдодан бутунлай қайтариб олишга қарор қилди. Компаниянинг маълум қилишича, энди кремни фақатгина, ўтган йилдан бери ишлаб чиқарилаётган формуласи ўзгартирилгандан кейингина сотиб олиш мумкин бўлади.
Ҳозирда кремнинг асосий таркибий қисми бензоил пероксид бўлиб, у бактерияларни йўқ қилади ва шу орқали ҳуснбузарлар ва яллиғланишга қарши курашади. Лекин ташқи муҳитнинг маълум шароитларида, масалан, қиздирилганда зарарсиз модда бензолга - тамаки тутуни ва бензинда бўладиган заҳарли моддага айланади. Aгар у организмга кўп миқдорда тушса, лейкемия ва ўлимга олиб келиши мумкин.
Халқаро саратонни ўрганиш агентлиги бензолни 1-гуруҳ канцерогенлариқаторига киритади. Бензолнинг таъсири ўткир лимфолейкоз, сурункали лимфолейкоз (СЛЛ), кўп сонли миелома ва Хожкин бўлмаган лимфома билан боғлиқ.
Бу модда аллақачон бошқа ўнлаб брендларнинг маҳсулотларидан ҳам топилган.
L'oreal заҳарли косметикани бозордан зудлик билан олиб ташлашга мажбур бўлган биринчи косметика компанияси эмас. 2021-йилда Johnson & Johnson бешта номдаги қуёшдан ҳимоя воситаларида бензол топилганидан кейин худди шундай йўл тутган. 2022-йилда Банана Боат қуруқ шампунлар партиясини қайтариб олган, унда ҳам бензол сабабчи бўлганди.

В популярном аптечном креме от прыщей La Roche-Posay нашли превышение допустимой нормы опасного вещества — бензола.
В больших количествах оно способно вызывать лейкемию и другие серьезные заболевания крови. Сейчас косметическое средство срочно изымают из розничной продажи, и на полки магазинов в прежнем виде оно больше не вернется.
Откуда в креме взялся бензол?
Владеющая брендом La Roche-Posay компания L'oreal сообщила, что следы токсичного вещества обнаружены только в одной партии крема для лица Effaclar Duo. Тем не менее французский производитель решил полностью изъять из розничной торговли все имеющиеся у продавцов запасы. В компании сообщили, что крем вновь будет доступен для покупки только после изменения его формулы, разработка которой ведется с прошлого года.
Сейчас основным компонентом крема является бензоил пероксид, который уничтожает бактерии и благодаря этому борется с прыщами и воспалением. Однако при определенных условиях внешней среды, например, нагревании, безвредное вещество превращается в бензол — ядовитое вещество, которое содержится в табачном дыме и бензине. Если оно поступает в большом количестве в организм, то может вызывать лейкемию и смерть.
Международное агентство по изучению рака классифицирует бензол как канцероген Группы 1. Воздействие бензола связано с острым лимфолейкозом, хроническим лимфолейкозом (ХЛЛ), множественной миеломой и неходжкинской лимфомой
Это вещество уже находили в продукции десятков других брендов
L'oreal не первая косметическая компания, которой пришлось в срочном порядке изымать токсичную косметику с рынка. В 2021 году так же поступила Johnson & Johnson, после того как в пяти наименованиях их средств для защиты от солнца нашли бензол. В 2022 году Banana Boat отозвала партию сухих шампуней. В тот раз причиной тоже был бензол.