Акциядорлик жамиятлари ходимларига акцияларни сотиб олиш учун имтиёзли ҳуқуқ берилади
"Ўзбекистоннинг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида"ги қонун қабул қилинди.
Ҳужжатда акциядорлик жамиятлари, фонд биржалари ва электрон тижорат соҳаларидаги ҳуқуқий механизмлар қайта кўриб чиқилган.
Қонунга кўра, акциядорларнинг дивиденд олиш ҳуқуқларини мустаҳкамлаш, ходимларга акцияларни имтиёзли шартларда сотиб олиш имконини бериш, акциядорлик жамиятларининг веб-сайтга эга бўлиши ва ахборотни очиқ тарзда эълон қилиш тартибини енгиллаштириш каби қатор муҳим ўзгаришлар амалга оширилади.
Қонун билан фонд биржаларининг фаолиятини тартибга солиш вазифаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигига юклатилмоқда.
Қабул қилинган ўзгартириш ва қўшимчалар капитал ва суғурта бозорларини, электрон тижорат соҳасини тартибга солиш, шунингдек, ушбу йўналишларда фуқароларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилишга қаратилган.

В Узбекистане приняли закон, направленный на усиление прав акционеров и развитие фондового рынка. Документом предусмотрены важные изменения в законодательство об акционерных обществах, рынках капитала и электронной коммерции.
Одним из ключевых нововведений стало закрепление преимущественного права работников акционерных обществ на приобретение акций. Это создает дополнительные стимулы для участия сотрудников в развитии компаний и укрепляет их финансовую мотивацию.
Также в законе уточняется право акционеров на получение дивидендов, что усиливает их возможности в части распределения прибыли.
Упрощен порядок раскрытия информации акционерными обществами – это должно повысить прозрачность и доступность корпоративной отчетности.
Кроме того, регулирование деятельности фондовых бирж теперь возлагается на Национальное агентство перспективных проектов – это решение принято с целью системной координации и дальнейшего развития рынка капитала.
По словам разработчиков закона, его принятие создает более устойчивую правовую базу для участников фондового рынка и страхового сектора, а также будет способствовать активному развитию электронной коммерции в стране.