ЖССТ ва ЮНИCЕФнинг юқумли касалликларга қарши эмлаш қамровини ошириш бўйича қўшма баёноти эълон қилинди
Қизамиқ, кўкйўтал, дифтерия, қоқшол... Булар — эмлаш орқали олдини олса бўладиган касалликлар. Ҳатто яқин йилларгача ушбу патологияларга жиддий хавф омили сифатида қаралмай ҳам қўйганди.
Бироқ кейинги пайтларда ана шу хасталиклар дунё бўйлаб яна кенг тарқала бошлади. Айниқса, Европа ва Марказий Осиёда бу борада эпидемиологик вазият барқарор эмас. Миллионлаб одамлар ҳаёти хавф остида.
ЖССТнинг Европа минтақавий бюроси раҳбари Ханс Клюге ва ЮНИСЕФнинг Европа ва Марказий Осиё бўйича минтақавий директори Регина Де Доминичис томонидан эълон қилинган қўшма баёнотда шу ҳақда сўз боради.
Қайд этилишича, ўтган йили Европа минтақасида қизамиқ билан касалланганлар сони 127 минг нафардан ошган. Бу — сўнгги 27 йилдаги энг юқори кўрсаткич.
Кўкйўталга чалинганлар сони эса 2023 йилда 87 минг нафарга етиб, охирги 29 йилдаги рекорд даражадаги ўсиш тенденцияси кузатилган.
Бу — минтақада болаларни мунтазам эмлаш қамрови турғун қолаётгани, айрим мамлакатларда эса сезиларли даражада камаяётгани оқибатидир. Яъни ҳар йили ярим миллиондан ортиқ болалар вакцина олишдан четда қолмоқда.
Агар ҳозирги тенденциялар сақланиб қолса, келгусида минтақада эпидемиологик вазият кескинлашиши мумкин.
Шундан келиб чиқиб, ЖССТ ва ЮНИCЕФ барча мамлакатларни бу йўналишда шошилинч чоралар кўришга чақирди.

ВОЗ и ЮНИСЕФ: без вакцин нет здорового будущего
От кори до коклюша и дифтерии – болезни, которые когда-то считались ушедшими в прошлое и которые можно предотвращать с помощью вакцин, распространяются по всей Европе и Центральной Азии. Миллионы жизней под угрозой.
Об этом говорится в опубликованном в понедельник совместном заявлении Ханса Клюге, регионального директора Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) по Европе, и Регины Де Доминичис, регионального директора Детского фонда (ЮНИСЕФ) по Европе и Центральной Азии.
«Прогресс последних десятилетий находится под угрозой не потому, что у нас нет инструментов, а потому, что не все получают вакцины, спасающие жизнь. Проще говоря, самоуспокоенность опасна, даже смертельна», – подчеркнули они.
Отмечено, что в 2024 году число случаев кори в Европейском регионе превысило 127 тысяч, что является самым высоким показателем за последние 27 лет.
Число случаев коклюша достигло 87 тысяч в 2023 году, это самый высокий показатель за 29 лет.
Число зарегистрированных случаев дифтерии также возросло до 578 в 2022 году, а в 2023 году составило 264.
Европейский регион свободен от эндемичной передачи дикого полиовируса уже более 20 лет. Однако вирус часто обнаруживают в ходе планового надзора за сточными водами. Это представляет опасность для любых групп населения, не вакцинированных от полиомиелита.
Если текущие тенденции сохранятся, распространение болезней может подорвать способность систем здравоохранения справляться с нагрузкой и решать новые проблемы по мере их возникновения.
ВОЗ и ЮНИСЕФ призывают все страны срочно принять меры, чтобы сохранить достижения в области общественного здравоохранения, и в частности, продолжать финансировать вакцины и услуги иммунизации, сделать своевременную вакцинацию легкодоступной для всех, уделяя особое внимание отдаленным сельским районам, а также укреплять общественное доверие к вакцинам, противодействуя кампаниям дезинформации.