ЖССТ: Дунё бўйлаб болаларни эмлаш тўхтаб қолди
Глобал болаларни эмлаш қамрови тўхтаб қолди ва ҳали ҳам COVID-19дан олдинги даражадан паст. Бу масала юзасидан хавотирлар Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) ва Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Болалар жамғармаси ((YUNISEF) қўшма ҳисоботида билдирилган.
2023-йилда 2019-йилга нисбатан 2,7 миллионга яқин бола тўлиқ эмланмаган ёки кам эмланган. Хусусан, бир марталик вакцина олмаган болалар сони 2022-йилдаги 13,9 миллиондан 2023-йилда 14,5 миллионга етди.
Европа минтақаси ҳам эмлаш муаммоларига дуч келди. 2023 йилда ЖССТнинг европа минтақасидаги 500 000 нафар бола ҳаётининг биринчи йилида бир ёки бир нечта дифтерия, қоқшол ва кўкйўталга қарши вакцинани олмаган. Шу билан бирга, 9 миллиондан ортиқ бола тўлиқ эмланди. Қизамиқга қарши вакцина (MCV1)нинг биринчи дозаси билан қамров 1% дан 95% гача ошди, лекин иккинчи доза (MCV2) билан қамраб олиш 91% да қолди.
Ҳисоботда қайд этилишича, эмлашнинг камлиги қизамиқ каби касалликларнинг тарқалишига олиб келади. 2023 йилда қизамиқга қарши вакцинанинг биринчи дозаси билан глобал қамров атиги 83 фоизни ташкил этди, бу эпидемиянинг олдини олиш учун зарур бўлган 95 фоиздан анча паст. Европа минтақасида инсон папилломавируси (HPV) вакцинасини қамраб олиш ҳам муаммоли бўлиб қолмоқда, аммо полиомиелит ва пневмококк каби бошқа вакциналарни қамраб олишда яхшиланишлар кузатилмоқда.
-Болаларни эмлаш - бу ҳал қилинадиган муаммо – деди ЖССТ бош директори Тедрос Аданом Гебрейесус- ЖССТ барча мамлакатларга ҳамкорларимиз билан ушбу бўшлиқларни бартараф этиш ва имкон қадар тезроқ хавф остида бўлган болаларни ҳимоя қилишда ёрдам беришга тайёр.

ВОЗ: Вакцинация детей в мире застопорилась
Глобальный охват детей вакцинацией застопорился, и его уровень все еще не достиг показателей, зафиксированных до пандемии COVID-19.
Обеспокоенность по этому поводу выразили в совместном докладе Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) и Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ).
В 2023 году около 2,7 млн детей не получили прививок полностью или были привиты в недостаточной степени по сравнению с уровнями 2019 года. В частности, число детей, не получивших ни одной дозы вакцины, выросло с 13,9 млн в 2022 году до 14,5 млн в 2023 году.
Европейский регион также столкнулся с проблемами в сфере вакцинации. В 2023 году 500 тыс. детей в Европейском регионе ВОЗ не получили одну или более доз вакцины против дифтерии, столбняка и коклюша в первый год жизни. В то же время свыше 9 млн детей были вакцинированы полностью. Охват первой дозой коревой вакцины (MCV1) увеличился на 1%, достигнув 95%, однако охват второй дозой (MCV2) остался на уровне 91%.
В докладе отмечается, что низкий охват вакцинацией приводит к вспышкам таких заболеваний, как корь. В 2023 году глобальный охват первой дозой вакцины против кори составил лишь 83%, что значительно ниже необходимого уровня в 95% для предотвращения вспышек. В Европейском регионе охват вакциной против вируса папилломы человека (ВПЧ) также остается проблематичным, хотя и наблюдаются улучшения в охвате другими вакцинами, такими как против полиомиелита и пневмококка.
«Вакцинация детей – это решаемая проблема», – заявил генеральный директор ВОЗ Тедрос Аданом Гебрейесус. «ВОЗ стремится работать со всеми нашими партнерами, чтобы помочь странам ликвидировать эти пробелы и как можно быстрее защитить детей, подвергающихся наибольшему риску».