Ўзбекистон регулятор органи ICH'га кузатувчи мақомида қабул қилинди
Монреал шаҳрида Фармацевтика маҳсулотларига қўйиладиган техник талабларни уйғунлаштириш бўйича халқаро кенгаш Ассамблеяси ICH'нинг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтмоқда.
Унда мамлакатимиздан “Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази” ДМ директори Алишер Темиров иштирок этмоқда. Бу Ўзбекистоннинг ушбу нуфузли ташкилот йиғилишидаги илк қатнашуви, дея хабар бермоқда Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази матбуот хизмати.
Кенгашда ўз тақдимоти билан нутқ сўзлаган Алишер Темиров, Ўзбекистон миллий регулятор органи ва унинг вазифалари ҳамда аҳолини сифатли фармацевтика маҳсулотлари билан таъминлашда муассаса томонидан амалга оширилаётган ишлар ҳақида батафсил маълумот берди. Бу эса ICH аъзолари томонидан юқори эътироф этилиб, йиғилишда “Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази” давлат муассасасини ICH’га расмий равишда кузатувчи мақомида қабул қилиниши бир овозда маъқулланди.
Айтиш жоиз, ICH’да кузатувчи мақомини олиш Ўзбекистон Республикасининг жаҳон фармацевтика ҳамжамиятига интеграциялашуви жараёнидаги муҳим қадам бўлиб, маҳаллий тартибга солиш стандартларини халқаро талаблар билан уйғунлаштириш имконини яратади.
Маълумот учун, ICH (International Council for Harmonisation of Technical Requirements for Pharmaceuticals for Human Use) 1990 йилда ташкил этилган бўлиб, дори воситаларининг сифатини, хавфсизлигини ва самарадорлигини таъминлаш учун фармацевтика маҳсулотлари учун халқаро илмий ва техник талабларни мувофиқлаштирувчи кенгаш ҳисобланади. Бугунги кунда ICH таркибида 19 та тўлақонли аъзо ва 36 та кузатувчи мақомидаги иштирокчи мавжуд бўлиб, улардан асосийлари АҚШ, Европа Иттифоқи, Япония, шунингдек, бир нечта халқаро ташкилотларнинг тартибга солувчи органларидир.

Узбекский регулирующий орган был принят в качестве наблюдателя в ICH
В Монреале проходит заседание Ассамблеи Международного совета по гармонизации технических требований к фармацевтической продукции (ICH) — важнейшего события в сфере глобального регулирования качества лекарств.
От имени Узбекистана в заседании участвует директор Государственного учреждения «Центр безопасности фармацевтической продукции» при Министерстве здравоохранения Алишер Темиров, что стало первым историческим участием делегации Центра на столь значимом международном форуме, об этом сообщает пресс-служба Центра безопасности фармацевтической продукции.
В своем докладе Алишер Темиров представил деятельность национального регулятора Узбекистана и его вклад в обеспечение безопасности и качества фармацевтической продукции в стране. Его выступление вызвало высокую оценку участников заседания, и Совет единогласно принял решение о присвоении Государственному учреждению «Центр безопасности фармацевтической продукции» статуса официального наблюдателя в ICH.
Подчеркнем, что получение статуса наблюдателя в ICH - это не просто достижение, а значимый шаг к международной интеграции Республики Узбекистан в фармацевтическое сообщество, что открывает новые возможности для гармонизации национальных стандартов регулирования с международными требованиями и укрепления позиций страны на мировой арене.
Для справки: ICH (International Council for Harmonisation of Technical Requirements for Pharmaceuticals for Human Use) основан в 1990 году и занимается разработкой единых стандартов для обеспечения безопасности, качества и эффективности лекарственных средств. На сегодняшний день ICH включает 19 полноправных членов и 36 наблюдателей, среди которых ключевые мировые регуляторы — США, Европейский Союз, Япония и другие международные организации.