Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) Хитойдан болаларда номаълум пневмония авж олгани ҳақида қўшимча маълумот сўради, деб хабар бермоқда Reuters.
ЖССТ матбуот хизмати Хитой Халқ Республикаси Миллий соғлиқни сақлаш комиссияси 13-центабр куни Хитойда респиратор касалликлар билан касалланиш ҳолатлари кўпайгани ҳақида хабар берганини эслатди. Кейин Хитой расмийлари буни анти-ковид чекловлари олиб ташланиши ва маълум грипп вирусларининг тарқалиши билан изоҳлади.
«ЖССТ Хитойга респиратор касалликлар ва болаларда пневмония эпидемиялари кўпайиши ҳақида батафсил маълумот бериш учун расмий сўров юборди», — дейилади ташкилот баёнотида.
Куни кеча The Telegraph газетаси Хитой шимолидаги болаларда келиб чиқиши аниқ бўлмаган пневмония авж олгани ҳақида ПроМед (дунё бўйлаб одам ва ҳайвонлар касалликлари тарқалишини кузатувчи) маълумотларига асосланиб хабар берди. Нашрнинг таъкидлашича, Хитой касалхоналари «касал болалар билан тўлиб кетган» ва эпидемия Пекин каби йирик шаҳарларга тарқалиб бўлган.
The Telegraphтаъкидлаганидек, айнан ПроМеднинг 2019 йил декабрь ойи охиридаги огоҳлантириши кўплаб шифокорлар ва олимларнинг эътиборини илгари номаълум бўлган, кейинчалик Sars-Cov-2 (COVID-19) деб аталадиган вирусга қаратди.
Тайваннинг FTV Неwс телеканали ҳам Пекин ва Лияонинг касалхоналари касал болалар билан тўлиб кетгани ҳақида хабар берди. «Уларда йўтал ва шунга ўхшаш ҳеч қандай аломат йўқ. Болаларда шунчаки юқори ҳарорат (иситма), кўпчиликнинг ўпкасида тугунлар пайдо бўлган», — деди нашрга пойтахтликлардан бири. Пекинлик яна бир фуқаронинг айтишича, ҳозирда шамоллаш белгилари билан мактабларга келиш тақиқланган ва содир бўлаётган барча ҳодисалар «давлат сири»дир.

ВОЗ призвала Китай поделиться данными об очагах неизвестной пневмонии у детей
О росте заболеваемости респираторными заболеваниями в Китае 13 сентября сообщила Госкомиссия КНР. Западные и тайваньские СМИ писали о переполненных больными детьми больницах на севере Китая. ВОЗ запросила дополнительную информацию.
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) запросила у Китая дополнительные сведения об очагах неизвестной пневмонии у детей, передает Reuters.
В пресс-службе ВОЗ напомнили, что о росте заболеваемости респираторными заболеваниями в Китае еще 13 сентября сообщила Национальная комиссия здравоохранения КНР. Тогда китайские власти объяснили это отменой антиковидных ограничений и циркуляцией известных вирусов гриппа.
«ВОЗ направила официальный запрос Китаю о предоставлении подробной информации о росте респираторных заболеваний и очагах пневмонии у детей», — говорится в заявлении организации.
Об очагах недиагностированной пневмонии у детей на севере Китая накануне сообщила The Telegraph со ссылкой на ProMed (отслеживает вспышки заболеваний людей и животных по всему миру). По данным издания, китайские больницы «перегружены больными детьми», а вспышка заболевания уже распространилась на крупные города, такие как Пекин.
Как отмечает The Telegraph, именно предупреждение ProMed в конце декабря 2019 года привлекло внимание многих врачей и ученых к неизвестному ранее вирусу, который позже назовут Sars-Cov-2 (COVID-19).
Тайваньская FTV News также сообщает, что больницы в Пекине и Ляонине переполнены больными детьми. «Они не кашляют и не имеют никаких симптомов. У них просто высокая температура (лихорадка), и у многих появляются узелки в легких», — рассказал изданию один из жителей столицы. Другой житель Пекина сообщил, что в школы теперь запрещено приходить с признаками простуды и все происходящее является «государственной тайной».