Bundan tashqari, Federal darajada Tibbiy mahsulotlar isteʼmolchilari assotsiatsiyasi (Consumer Healthcare Products Association) mavjud boʼlib, u reklama amaliyoti boʼyicha yoʼriqnomalar va reklama kampaniyalarini qonuniy oʼtkazish boʼyicha koʼrsatmalarni nashr etadi.
Retsept boʼyicha dori vositalarining reklamasi AQSh oziq-ovqat va farmatsevtika boshqarmasi (Food and Drug Administration) tomonidan tartibga solinadi. Ushbu davlat organi retsept boʼyicha beriladigan dori vositalarini reklama qilish boʼyicha yoʼriqnomalar chiqargan va 2007 yildan boshlab, retsept bilan beriladigan dorilarning ommaviy axborot vositalaridagi reklama  mazmunini ham nazorat qiladi.
FDA nazorat faoliyati va farmatsevtika ishlab chiqaruvchilariga majburiy xatlar berish orqali retsept boʼyicha dori vositalarining reklamasi va targʼibotini koʼrib chiqadi hamda tartibga soladi. Dori vositalari haqidagi barcha reklamalar FDA ning baholash va tadqiqot markazi tomonidan oldindan tekshirilishi kerak.
AQSh Dori vositalarini reklama qilish toʼgʼrisidagi nizom ikkita keng talabni oʼz ichiga oladi: kompaniya faqat FDA tomonidan tasdiqlangan maxsus koʼrsatma yoki tibbiy foydalanish uchun dorini reklama qilishi yoki targʼib qilishi mumkin. Bundan tashqari, reklamada preparatning foydalari va xavflari (nojoʼya taʼsirlari) oʼrtasida "adolatli muvozanat" boʼlishi kerak.
Ushbu mamlakat farmatsevtika bozoriga xos boʼlgan quyidagi nyuansga eʼtibor qaratish lozim: AQShda retsept boʼyicha va retseptsiz sotiladigan dori vositalarini bevosita isteʼmolchiga reklama qilishga ruxsat beriladi. Biroq, bunday reklama bemorlarni chalgʼitmasligi kerak. Ushbu turdagi qoidalarga muvofiq, "reklama" ikki toifaga boʼlinadi: bosma (jurnal, gazetalarda) va efirga uzatiladigan reklama (radio, televidenie, telefon tizimlari).
Chop etilgan reklamalarda ishlab chiqaruvchi preparatning qarshi koʼrsatmalari, nojoʼya taʼsiri va samaradorligini koʼrsatishi shart ("xulosa"). Ovozli reklamalar xavf haqidagi eng muhim maʼlumotlarni oʼz ichiga olishi kerak ("asosiy bayonot"), tasdiqlangan yorliqni olish uchun isteʼmolchilarga bepul telefon raqamini taqdim etishi, veb-saytga havolani taqdim etishi, isteʼmolchilarni shifokorga murojaat qilishga va chop etilgan yoʼriqnomalarni oʼqishga undashi lozim.
Retsept boʼyicha dori vositalarining televidenie reklamalari Medicare va Medicaid davlat dasturlari bilan qamrab olingan boʼlsa,  agar bir oylik davolanish $ 35 yoki undan koʼp boʼlsa, preparatning roʼyxat narxini oʼz ichiga olishi kerak.

В США данный вид деятельности находится под юрисдикцией Федеральной торговой комиссии (Federal Trade Commission, FTC). Этот государственный орган занимается контролем рекламной деятельности безрецептурных препаратов. Кроме того, в большинстве штатов действуют локальные законы, регулирующие рекламу лекарственных средств. На федеральном уровне также работает Ассоциация потребителей медицинских продуктов (Consumer Healthcare Products Association), издающая руководства по рекламным практикам и инструкции для правомерного проведения рекламных кампаний.
Реклама рецептурных лекарственных препаратов регулируется в США Управлением по контролю над пищевыми продуктами и лекарственными средствами США (Food and Drug Administration). Данный госорган выпустил руководство по рекламе рецептурных средств, а также с 2007 года он может контролировать медиа материалы и контент рекламных кампаний о продукции, опускающейся по рецептам. FDA рассматривает и регулирует рекламу и продвижение рецептурных лекарств посредством надзорной деятельности и выдачи принудительных писем фармацевтическим производителям. Все рекламные объявления, касающиеся лекарственных препаратов, должны пройти предварительную проверку в Центре оценки и исследований FDA.
Положение о рекламе лекарственных средств в США содержит два широких требования: компания может рекламировать или продвигать лекарственное средство только по конкретному показанию или медицинскому применению, для которого оно было одобрено FDA. Кроме того, реклама должна содержать «справедливый баланс» между преимуществами и рисками (побочными эффектами) препарата.
Важно обратить внимание на следующий нюанс, характерный для фармацевтического рынка этой страны: в США разрешена реклама рецептурных и безрецептурных лекарственных средств напрямую потребителю. Однако, такого рода реклама не должна вводить заблуждение пациентов. В соответствии с правилами такого рода «реклама» делится на две категории: печатная (в журналах, газетах) и транслирующая реклама (радио, телевидение, системы телефонной связи). В печатных видах рекламы производитель обязан указывать противопоказание, побочные эффекты и эффективность лекарства («резюме»). В транслирующей рекламе должна быть наиболее информация важная информация о риске («основное заявление»), предоставлять потребителям бесплатный телефонный номер для получение утверждённой маркировки, предоставить ссылку на интернет-сайт, рекомендовать потребителям обратиться к врачу, ссылаться на печатную информацию. Телевизионная реклама рецептурных препаратов, затраты на которые покрываются государственными программами Medicare и Medicaid, должна содержать прейскурантную цену лекарства в том случае, если она составляет $35 и более за один месяц лечения.