Uzum keksa odamlarda koʼrish qobiliyatini yaxshilashga yordam beradi. Singapurlik tadqiqotchilar shunday xulosaga kelishdi, deb yozadi PlanetToday.
Olimlar tegishli tajribalar oʼtkazdilar. Baʼzi subʼektlar 46 gramm quritilgan uzum kukunini, boshqalari esa faqat platsebo isteʼmol qilishgan.
16 kundan keyin olimlar ishtirokchilarning salomatlik holatini tekshirishdi. Maʼlum boʼlishicha, birinchi guruhda retinaning shikastlanish xavfi bilan bogʼliq koʼrsatkichlar sezilarli darajada past boʼlgan.
Uzum eng yaxshi mustahkamlovchi va tonik hisoblanadi. U tananing gematopoetik funktsiyasini yaxshilaydi, gemoglobin darajasini oshiradi va yurak tezligini normallantiradi. Bundan tashqari, meva ovqat hazm qilish tizimi kasalliklari bilan ogʼrigan odamlarga tavsiya qilinishi kerak.

Виноград помогает улучшить зрение у пожилых людей. К такому выводу пришли исследователи из Сингапура, сообщает PlanetToday.
Ученые провели соответствующие опыты. Часть испытуемых употребляла по 46 гр. сублимированного порошка винограда, другая — только плацебо.
Через 16 дней ученые проверили состояние здоровья граждан. Выяснилось, что у первой группы показатели, связанные с риском повреждения сетчатки, были существенно ниже.
Отметим, что виноград — это лучшее укрепляющее и тонизирующее средство. Он совершенствует кроветворную функцию организма, повышает уровень гемоглобина, нормализует сердечный ритм. Кроме того, фрукт стоит употреблять людям, страдающим от заболеваний пищеварительной системы.